Rodina má právo znát příčinu smrti blízkých, žádá ombudsman

Veřejný ochránce práv se dostal do sporu a ministerstvem zdravotnictví. Vyvolal ho případ nevyjasněného úmrtí mladého vězně. Otakar Motejl proto využívá své jediné možnosti sankce a celý případ zveřejňuje. Požaduje přitom jediné - rodina má nárok znát okolnosti a příčinu úmrtí svého člena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Otakar Motejl

Za ne zcela vyjasněných okolností umírá v červnu loňského roku ve věznici v Heřmanicích čtyřiadvacetiletý vězeň. Rodina se o jeho smrti dozvěděla z telegramu. Příčinu smrti ale vězeňská služba odmítla sdělit s tím, že jde o lékařské tajemství a odvolala se na stanovisko ministerstva zdravotnictví.

Současné právní předpisy předpokládají, že právo získat informace ze zdravotnické dokumentace má pouze pacient, v případě jeho úmrtí toto právo nepřechází na žádné osoby z jeho okruhu. ?Jestliže tedy zdravotnická anamnéza do jisté míry předpokládá u každého pacienta, aby uvedl příčiny úmrtí svých předků z důvodů genetické výbavy, tak je zcela absurdní, aby pozůstalí rodinní příslušníci neměli možnost nahlédnout do zdravotnické dokumentace a zjistit skutečnou příčinu smrti," vysvětluje problém veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Ministertsvo zdravotnictví ale závěry veřejného ochránce práv odmítlo. Právě proto Otakar Motejl přistoupil ke svému jedinému sankčnímu oprávnění a celý případ zveřejňuje. Dále doporučil vládě, aby byl vypracován nový zákon, který by respektoval práva pacientů.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme