Ruzyně po šesti dnech hlásí návrat k plnému provozu

V Česku už se létá bez omezení. Mrak sopečného prachu z Islandu nad republikou zcela zmizel, a provoz na letišti v Praze se tak po šesti dnech vrátil do normálu. Ruzyně se zároveň pustila do sčítání škod, podle odhadů půjdou do desítek milionů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha - odletová hala. Ilustrační foto

Letiště Praha - odletová hala. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Jak Radiožurnálu potvrdila ředitelka komunikace Letiště Praha Michaela Lagronová, z více než 440 dnešních letů se zatím neuskutečnily jen tři.

„Dá se říct, že jsme na stoprocentním normálním provozu s tím, že od rána byly zrušeny tři lety - jeden odlet do Mnichova společnosti Lufthansa a dvakrát let Finnair do Helsinek, jednou odlet, jednou přílet,“ uvedla Lagronová.

“Vzhledem k situaci, která je příznivá, tak bychom skutečně mohli očekávat, že se plný provoz udrží celý den,“ doplnila mluvčí. Rušení několika letů se podle ní běžně děje i bez řádění sopky.

Provoz na Ruzyni se zcela zastavil kvůli sopečnému prachu v pátek v poledne, částečně se pak obnovil v pondělí a ve středu už terminál fungoval na 80 procent. Letecké společnosti do dneška musely zrušit 1677 vzletů a přistání.

Škody z třídenní úplné uzavírky vyčíslilo Letiště Praha až na 12 milionů korun denně, podle Lagronové však jde pouze o ušlé příjmy z letového provozu. Milionové škody se dají očekávat i u takzvaných neleteckých činností, jako je například provoz parkovišť nebo restaurací. Ztráty z dalších dnů se teprve sčítají.

Nad Skandinávií se situace opět zhoršila

Několikadenní aktivita islandské sopky Eyjafjallajökull, která ochromila leteckou dopravu v celé Evropě, pokračuje, podle aktuálních zpráv islandského úřadu civilní ochrany ale erupce slábne a oblak popela je nízký.

Evropská letová služba Eurocontrol předpokládá, že se dnes uskuteční téměř 22.000 letů z běžných 28.000. Zavřená jsou kvůli návratu sopečného prachu z islandského vulkánu opět některá letiště na jihu a severu Švédska a na jihozápadě Norska.

Nelétá se například v Göteborgu a v Malmö na jihu Švédska a v Umea či Aare na severu země. V Norsku jsou zase mimo provoz letiště v druhém největším městě Bergenu a ve čtvrtém největším městě Stavangeru.

Martin Hromádka, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme