Na jihovýchodě Indonésie v úterý vybuchla sopka Lewotobi Laki-Laki a vyvrhla sloup popela až do výšky přesahující deset kilometrů. Informovaly o tom zahraniční agentury.
„Turisté sem občas zabloudí, ale spíš po nich zůstávají prázdné paštiky,“ poznamenává s úsměvem Ondřej Šíra a přihýbá si z láhve svého pampeliškového vína ročník 2025.
Letecká doprava na Sicílii byla omezena, až 20 procent všech pondělních letů bylo opožděno. Šlo o největší explozi od roku 2014, informovala Česká televize.
Láva pohltila velkou část parkoviště populární islandské atrakce s kapacitou 350 aut. Zasáhla také budovu, která slouží k ukládání zavazadel návštěvníků. Termální bazény však ohroženy nejsou.
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi 800 let, v roce 2021 se ale probudily k životu. Tamní rybářské městečko Grindavík je po loňské evakuaci z velké části opuštěné.
Severovýchodně od obce Hřídelec u Lázní Bělohrad v Královéhradeckém kraji se na kopci Malá Horka nachází vulkanická homole. I když to výška kopce nenaznačuje, patří k významným třetihorním sopkám.
Jedná se již o druhý výbuch v krátké době. Pondělní erupce postihla více než 10 000 lidí v deseti vesnicích a přinutila asi 4400 vesničanů opustit svá obydlí.
Podle dostupných informací erupce začala po půlnoci místního času a zastihla mnoho obyvatel ve spánku. Erupce zasáhla oblast, kde žije nejméně 10 000 lidí.
Láva neodtéká směrem k nedalekému rybářskému městečku Grindavík, dodal. To bylo evakuováno už v listopadu a od té doby se do něj vrátila jen malá část jeho 4000 obyvatel.
Podle ruské státní agentury TASS otřesy o síle sedmi stupňů byly zaznamenány v Tichém oceánu, 108 kilometrů jihovýchodně od města Petropavlovsk-Kamčatskij. Zatím nejsou žádné zprávy o raněných.
Vědcům se podařilo prokázat, že předchozí erupce na poloostrově Reykjanes nejsou náhodné. Místo toho se vyskytují v obdobích trvajících celá staletí a podél stejných sopečných zón.
V roce 2023 jedna z nejaktivnějších sopek na Sumatře nečekaně vychrlila popel, zemřelo tehdy 23 turistů. I přesto odborníci tvrdí, byť s několika zásadními „ale“, že je tento typ turistiky bezpečný.
Ohnivá podívaná připomněla výzvy, kterým čelí země se 400 000 obyvatel. Vědci varují, že erupce na poloostrově Reykjanes by se mohly neustále opakovat po desetiletí, ba dokonce staletí.
Láva a kouř se začaly valit ze sopečné pukliny v sobotu po 20.00 místního času (21.00 SEČ) severně od dříve evakuovaného rybářského přístavu Grindavík, blízko místa, kde došlo k erupci 8. prosince.
Islandské úřady bedlivě sledují geotermální elektrárnu Svarstengi. Ta se nachází asi tři kilometry od místa erupce a proud lávy se k ní během dne přiblížil na vzdálenost pouhého kilometru.
Město, ve kterém obvykle žije bezmála 4000 obyvatel, v posledních dvou měsících potemnělo. Mnoho rodin, překvapených rozsahem destrukce, se ocitlo ve finanční tísni.
Sopka vybuchla zhruba čtyři kilometry severovýchodně od Grindavíku v oblasti, kde se nacházejí také oblíbené lázně Modrá laguna a geotermální elektrárna Svartsengi, kde nyní stojí ochranná bariéra.
Sopečná aktivita byla delší dobu očekávána kvůli otřesům. Obyvatelé nejbližšího města Grindavíku ze svých domovů zmizeli už v listopadu. Už tehdy jim tedy úřady nařídily evakuaci.
Na Islandském poloostrově Reykjanes vybuchla sopka. Z víc než tříkilometrové trhliny nyní vytéká láva. Pro Radiožurnál o situaci mluvila geoložka Pavla Dragsson Waldhauserová.