Maratonci, sprinteři i navrátilci. Podívejte se, jak se ve sněmovně střídají poslanci
Na prvním zasedání Poslanecké sněmovny složilo slib přes 120 nových poslanců. Obměny jsou ve sněmovně dramatické po každých volbách, někteří poslanci ale vydrželi i pět volebních období. Server iROZHLAS.cz přináší vizualizaci sněmovního střídání.
Praha
Není tajemstvím, že vůbec nejdéle sloužícím českým poslancem je Marek Benda (ODS). Jako jediný vydržel v Poslanecké sněmovně všech osm období, nepřetržitě od roku 1992, kdy ještě česká sněmovna spadala pod federaci a nesla název Česká národní rada. V délce pobytu ve sněmovně mu konkurují mimo jiné tři poslanci komunistické strany - Pavel Kováčik, Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček. Všichni tři prošli už sedmi sněmovními obdobími.
„Již více než rok čítávám na těchto stránkách naléhavé apely, abych ze strany odešel. Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl Vám vyhovět, jsou výrazy, kterými tyto apely zhusta doprovázíte. Namátkou cituji: 'Nakopeme Kalouska do zadku'...“
„Maratonec“ Miroslav Kalousek v roce 2009 o svém odchodu z KDU-ČSL. Posléze založil s Karlem Schwarzenbergem TOP 09.
Kariéru všech současných i minulých českých poslanců shrnuje přehledná interaktivní vizualizace, kterou server iROZHLAS.cz připravil po vzoru polského deníku Gazeta Wyborcza. Čtenáři v ní mohou vyhledat libovolného poslance počínaje prvním sněmovním obdobím v roce 1992 až do současnosti. Tečkovaná čára dělí chronologický přehled na koalici a opozici. Poslanci jsou navíc rozděleni do několika kategorií: kromě maratonců, tedy těch, kteří ve sněmovně strávili přes dvacet let, jsou to třeba sprinteři, kteří se do sněmovny podívali jen jednou. Proklikat si lze i jednotlivé strany.
Všichni poslanci
Vždy v koalici
Vždy v opozici
Maratonci
Sprinteři
Navrátilci
Vyberte poslance ťuknutím na kolečko.
„Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie v České republice a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury.“
Radim Fiala v květnu 2015 o odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Společně s Tomiem Okamurou pak založili SPD.
Českou Poslaneckou sněmovnou prošlo celkem 1012 zákonodárců. Většina z nich vykonávala svůj mandát po celé volební období, někteří se ale do dolní komory podívali jen krátce - třeba jako náhradníci za svého předchůdce, který rezignoval, přišel o mandát například zvolením do Senátu nebo zemřel. Vizualizace zahrnuje všechny poslance, tedy i ty, kteří byli ve sněmovně pouhých několik týdnů. V jednotlivých obdobích proto nikdy není zobrazeno přesně 200 poslanců.
Ve sněmovní historii najdeme i celkem čtrnáct poslanců, kteří se do parlamentních lavic vrátili po několikaleté pauze. V čerstvě ustavené sněmovně jsou to dva zákonodárci za ODS, Jaroslav Martinů a Jan Bauer. Zdaleka nejvíce je ale poslanců „jednorázových“ - za posledních 25 let jich bylo 611, tedy více než polovina z celkového počtu.
Ačkoliv je šedesátiletých a starších v české populaci jen 31 procent, do Poslanecké sněmovny jejich hlasy dostaly 42 procent zákonodárců. Naopak slabě zastoupeni budou Češi ve středním věku.
Proč nevěřit malým výkyvům stranických preferenci v pravidelných průzkumech? A lze vůbec na průzkumy spoléhat? To vám ukáže interaktivní infografika, kterou server iROZHLAS.cz přináší v české verzi.