Sněmovna posoudí regulaci anonymních akcií, bude jednat o dvou verzích zákona

Poslanci rozhodnou o zpřísnění pravidel pro veřejné zakázky a solárníky. Hlasovat mají o dvou verzích zákona, který řeší problém anonymních akcií. Ty figurovaly v takových kauzách, jako jsou elektronická zdravotní karta IZIP nebo Opencard.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Karta Pražana Opencard, elektronická zdravotní knížka IZIP nebo některé zakázky pro pražský dopravní podnik - to je výčet jen některých kauz, ve kterých figurují společnosti s anonymními akciemi. Ty se, přestože stát neznal jejich vlastníky, dostaly k veřejným penězům.

Této praxi má zamezit návrh na omezení anonymních akcií, o kterém dnes znovu budou hlasovat poslanci.

Zákonodárci mají na stole hned dvě verze, jak regulovat anonymní akcie. Původní vládní návrh počítá s tím, že už existující anonymní akcie by museli jejich majitelé zapsat do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud to neudělají, změní se automaticky na akcie na jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání Poslanecké sněmovny o regulaci anonymních akcií mluvila Martina Spěváčková

Senát ale navrhl pravidla ještě zpřísnit a vztahuje je i na majitele solárních elektráren, což oceňuje Radim Bureš z Transparency International:

„Senátní verze rozšiřuje některé povinnosti směrem k účastníkům veřejných zakázek a směrem k oblasti fotovoltaiky, takže si myslíme, že je to rozšíření správným směrem. Přináší možná některé legislativní těžkosti, ale domníváme se, že to je ta varianta, kterou by měli poslanci schválit.“

Sociální demokraté podle svého místopředsedy Lubomíra Zaorálka budou hlasovat právě pro senátní návrh. Pokud neprojde, podpoří ale i vládní verzi:

„Pokud neuspějeme v prosazování toho, co jsme logicky navrhli v Senátu, tak samozřejmě znovu podpoříme to, co jsme už tady podpořili ve sněmovně. Žádnou hru s tím nehrajeme a náš postoj je krystalicky jasný.“

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS tvrdí, že změnou předlohy senátoři ohrozili přijetí celé normy.

„Problém toho, co udělal Senát, je to, že do zákona, který je o něčem, dal právní úpravu z jiné oblasti, o které se já zatím domnívám, že to není domyšlené do zákona o veřejných zakázkách.“

Poslanci už měli o anonymních akcích rozhodovat na minulé schůzi, nakonec si je ale přesunuli až na květnové jednání.

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme