Sněmovna se ani napočtvrté nedokázala shodnout na programu
Krizi v jednání schůze Poslanecké sněmovny budou řešit špičky parlametních stran. Zatím poslední schůzi dolní komory totiž musel v úterý navečer - jen pár hodin po jejím začátku - předseda Lubomír Zaorálek předčasně rozpustit. Vládní koalice s opozicí se totiž nedokázala shodnout na programu jednání.
ODS nesouhlasila se snahou odvolat Radu pro rozhlasové a televizní vysilání, komunisté zase marně prosazovali projednání postoje Česka k válce v Iráku. Podle Zaorálka by Sněmovna měla co nejdřív své jednání obnovit alespoň v těch bodech, na kterých se shodnout dokáže.
Lubomír Zaorálek zákonodárce pozval na zítřek. Zatím však není jasné, zda zahájí novou schůzi dolní komory. Poslanci se přitom měli na této schůzi věnovat návrhu na odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Viní je z prohrané arbitráže s americkou firmou CME, které má Česko zaplatit 10,4 miliardy korun za zanehodnocení investic v televizi Nova. Radní však svou vinu odmítají.
Také ministr kultury Pavel Dostál už dříve Radiožurnálu řekl, že za prohranou arbitráž může velká mediální rada, která transakcím v Nově nezabránila. Dostál má za to, že poslanci by teď měli vysílací radu odvolat. "Kdyby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neligitimizovala rozhodnutí Vladimíra Železného, tak by nikdy nemohlo dojít k arbitrážnímu řízení. Proto podle mého názoru, ale je to i názor arbitrážních právníků, protože to je v tom nálezu arbitrážního soudu, nese veškerou odpovědnost za tento prohraný spor Rada pro rozhlasové a televizní vysílání."
Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek už dříve Radiožurnálu řekl, že veškerou zodpovědnost odmítá. Podle něj nelze svalovat vinu na tento regulační orgán, protože nedokonalá legislativa připravila Radu o kontrolu nad servisními organizacemi Novy. "Rada neměla jakýkoli nástroj do toho sporu mezi CET21 a ČNTS zasáhnout, protože na to neměla žádný gebír. O tento gebír ji připravili politici."
Podle sociálních demokratů může za prohranou arbitráž pasivita tohoto kontrolního mediální orgánu. Pro odvolání bude ve sněmovně i ministr financí Bohuslav Sobotka. Zároveň ale dodává, že tento krok nemusí být bezprostředně spojován s kauzou CME: "Koneckonců to arbitážní řízení není ještě u konce a my se snažíme bojovat o to, abychom uspěli ještě u švédského odvolacího soudu. Ale já se domnívám, že obecně velká televizní rada už několik let velmi špatně funguje. Já sám jsem asi před dvěma lety poukazoval v poslanecké sněmovně na netransparentní rozhodování RRTV a budu podporovat odvolání této televizní rady."
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová je přesvědčená o tom, že by celý problém měla nejprve posoudit sněmovní vyšetřovací komise. Teprve v případě prokázaného pochybení členů tzv. velké mediální rady, by se mělo - podle Němcové - rozhodovat o jejich odvolání: "Nejprve zjistěme, kdo a jak pochybil a potom volejme po hlavách. Zdá se mi, že to je velmi alibistické gesto jedné z vládních koaličních stran, která si myslí, že tím, že odstřelí nějaké lidi, na ně svalí odpovědnost, zejména ve chvíli, kdy potřebuje zakrýt, že ona sama v době trvání arbitráže nekonala tak, jak měla, a neuhájila ty peníze pro Českou republiku."
I člen sněmovní komise pro sdělovací prostředky Ladislav Skopal z ČSSD by před rozhodnutím o odvolání Rady přivítal diskusi za přítomnosti předsedy tohoto kontrolního mediálního orgánu: "A po proběhlé diskusi by mělo dojít buď k odvolání celé rady, případně odvolání těch členů, kteří se podíleli na špatném rozhodnutí v kauze televize NOVA."
Podle občanských demokratů by ale měly být před rozhodnutím nejdříve zjištěny okolnosti celého případu. Přesvědčený je o tom i šéf poslanců ODS a místopředseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý. Domnívá se totiž, že při vedení arbitráže za českou stranu velmi vážně chybovala naše vláda. "Jinými slovy myslím si, že je správné, aby bylo vyšetřeno vše, co s tím výsledkem arbitráže souvisí a já osobně bych zejména soustředil pozornost na to, jak Česká republika a vláda sociální demokracie zvláště tu arbitráž vlastně vedla."