Soudy se obávají kolapsu, mají začít rozhodovat spory operátorů se zákazníky
Spory o platby za telefon nebo koncesionářské poplatky by měly napříště řešit soudy, a ne Český telekomunikační úřad jako dosud. Návrh příslušného zákona schválila vláda. Proti tomu se ale ozývají samotní soudci, kteří varují, že navýšenou agendu nezvládnou.
Na soudy by se od příštího roku mělo přesunout zhruba 120 tisíc sporů ročně, což je 15 procent veškeré jejich agendy.
„Je to stejný počet jako počet sporů, které přišly loni ke všem okresním soudům v západních a jižních Čechách dohromady,“ přiblížil v Ozvěnách dne prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.
Soudci se obávají dalšího zahlcení kvůli sporům o telefonní a koncesionářské poplatky. Hosty Ozvěn dne byli prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu František Malina.
Unie proto varuje, že proti takovému objemu žalob nemá dostatek soudců. Podle ní to povede k průtahům ve všech ostatních řízeních, například se tím oddálí rozsudky ve sporech o výživné.
Na justici se sice z ČTÚ převede sto tabulkových míst, budou to ale jen administrativní pracovníci a Soudcovská unie předpokládá, že 75 procent všech sporů telekomunikačních operátorů nakonec stejně bude muset řešit soudce.
„Nemůžeme dělat nic jiného než se snažit přesvědčovat veřejnost a zejména poslance a senátory, že tento návrh povede ke zhoršení situace v justici, přístupu ke spravedlnosti pro všechny, dojde k prodloužení soudních řízení a že by měl být zamítnut,“ dodal Lichovník.
Připomněl, že podle českého právního řádu může spory o telekomunikační poplatky řešit jak soud, tak i správní úřad.„Již několik let jsou tyto spory svěřeny správnímu úřadu a nezazněl žádný argument, že by se správní úřad neosvědčil. Kromě toho, že má příliš práce,“ zdůraznil Lichovník.
Soukromoprávní spory by neměl řešit státní úřad, ale soud
Mluvčí Českého telekomunikačního úřadu František Malina upozornil, že řešení sporů za peněžní úhrady na ČTÚ bylo svým způsobem raritou.
„Soukromoprávní spory by neměl řešit státní úřad, ale soud. Protože stejně je tomu i u jiných infrastrukturních sporů, třeba u sporů za energetické služby, plyn či vodu,“ uvedl v Ozvěnách dne.
Zdůraznil, že ČTÚ od roku 2013 předává do resortu ministerstva spravedlnosti pouze část agendy sporů, stížností a reklamací a část zůstává u telekomunikačního úřadu. „Předáváme pouze to, co se týká sporů za peněžní úhrady,“ dodal.