Srdcerváči získali další dar do dražby. Výtěžek půjde na podporu práce pro postižené
Mají zdravotní handicap, ale vydělávají si poctivou prací. Na chvíli ji opustili, aby se stali srdcerváči a vybrali peníze na zaměstnání jiných zdravotně postižených lidí. Proto třeba vyjeli na fotbalové hřiště pražské Sparty, aby převzali míč s podpisy všech hráčů.
Košíkář v chráněných dílnách Petr Zámečník a Irena Dančiová, prodavačka obchůdku Barevný domov. Oba dva s nadšením čekají na bíločerný míč se slavnými podpisy. Oba dva hrdí na svá červená trička s logem Srdcerváčů.
Oba mají zdravotní handicap, přesto nebo právě proto si vydělávají poctivou prací, i když k ní měli trnitou cestu.
„Léčila jsem se po psychické stránce, pak to šlo tak postupně přes chráněné bydlení, chráněnou dílnu," vypráví Irena. A kdo je podle ní Srdcerváč? „Je to podle všeho člověk, který se srdcem rve za férovou práci pro lidi s postižením," definuje jednoduše Irena.
Podle Petra Zámečníka je někdy složité přesvědčovat zaměstnavatele, že i handicapovaní mají mít místo na trhu práce. „Dneska je pořád ještě ve společnosti takový názor, že postižení lidi jsou takoví, kteří nejsou schopni absolutně ničeho. Je potřeba lidi nejenom přemluvit, ale i v praxi dát najevo, ukázat, že člověk zdravotně postižený je šikovný," zdůrazňuje Zámečník.
Pocit stát na vlastních nohou chtějí předat i dalším zdravotně postiženým lidem. Vyráží za dárky a nevšedními zážitky, které dostávají od různých firem. Tentokrát převzali míč a natočili krátký medailonek s Ondřejem Kasíkem z fotbalového klubu.
„Srdcerváč je pro nás asi každý, kdo si kousek svého srdce umí utrhnout i pro někoho jiného. A to naše sparťanské srdce – věříme - takové je,“ říká Ondřej Kasík. Kromě fotbalového míče dostal tým Srdcerváčů i dres Tomáše Ujfalušiho.
Získané dary a nevšední zážitky pak nabízejí Srdcerváči k prodeji prostřednictvím Nadačního fondu pro zaměstnávání lidí s handicapem.
„Všechny peníze, které vybereme prostřednictvím projektu Srdcerváči, poputují do grantového řízení, jehož podmínky najdete na internetových stránkách www.srdcerváči.cz a mohou se do něj přihlásit především firmy nebo lidé, kteří chtějí podpořit zaměstnanost lidí se zdravotním postižením,“ říká manažer Srdcerváčů Filip Zoubek.
Firmy, ale i lidé si v dražbě mohou koupit i nevšední zážitky. Třeba jízdu v největší rolbě nebo exkurzi do huti. Za první dva týdny se Srdcerváčům podařilo získat přes sto tisíc korun na podporu férové práce pro osoby se zdravotním postižením.
Kampaň končí 10. října.