První porevoluční premiér. Prezident udělil Řád bílého lva Petru Pithartovi, od Zemana ho odmítl

Za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky ocenil v sobotu večer prezident Petr Pavel prvního porevolučního premiéra Petra Pitharta. Politik, signatář Charty 77 a samizdatový spisovatel se řadí k významným osobnostem sametové revoluce. Radiožurnál připravil jeho medailonek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart

Petr Pithart | Foto: Andrej Tulnov-Sokolov, Denis Pekarev | Zdroj: Český rozhlas

Petr Pithart byl v 60. letech členem Komunistické strany Československa. Po okupaci v roce 1968 z ní vystoupil. V 70. letech se podílel na pašování exilové i samizdatové literatury a sám napsal několik děl pod pseudonymem Sládeček. Jméno Petr Pithart se na přebalech knih začalo objevovat až na konci 70. let poté, co se společně s dalšími osobnostmi stal signatářem Charty 77.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medailonek vyznamenaného Petra Pitharta

„Díky podpisu jsem se dostal do blízkosti lidí, o kterých jsem pouze slyšel, kterých jsem si považoval. Nikdy jsem si nemyslel, že si budeme povídat a budeme spolu,“ vzpomínal před lety ve vysílání Českého rozhlasu.

Vedení Občanského fóra

Petr Pithart se řadí k významným postavám sametové revoluce. Byl součástí Občanského fóra a po Václavu Havlovi ho i chvíli vedl. Jako první český porevoluční premiér prosazoval v letech 1990 a 1992 zachování Československa.

„Chci zdůraznit, že je docela dobře možné začít se věcně a klidně dohadovat na typu nějakého volnějšího soužití, než je dnešní stát, na typu, kterému pracovně říkám dvojdomek,“ vyjádřil se tehdejší premiér Pithart k potenciálnímu dělení.

Pavel vyznamená 60 osobností, nominací bylo přes 400. ‚Chceme navázat na minulost,‘ řekla kancléřka

Číst článek

Jeho kariéra je ale spojená také se Senátem. Celkem šest let stál v jeho čele, dalších osm byl místopředsedou. V roce 2003 neúspěšně kandidoval na prezidenta. V posledních letech komentuje politické dění v Česku. Například před dvěma lety vystoupil v rámci oslav 17. listopadu na Staroměstském náměstí.

„Nepřestaneme pádlovat směrem k nedokonalé, ale stále nejlepší myšlence – k Evropě jako k jednotě, která je bohatá růzností svých členů,“ řekl ve svém projevu.

Letos se po zhruba třiceti letech rozloučil se svojí alma mater, s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, kde působil jako pedagog.

Na státní vyznamenání byl Pithart navržen už v roce 2016, nominaci ale tehdy odmítl.

Eliška Balcárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme