56 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a 35 let od sametové revoluce je podle něj česká politika plná politiků, kteří kloužou po povrchu a na voliče kašlou.
Žánrově těžko zařaditelný Pavel Zajíček je pro mnohé znám jako jedna z nejvýraznějších postav českého undergroundového společenství 70. let minulého století.
„Zajímavá událost byla, že se objevily anonymní dopisy, které byly adresovány Václavu Havlovi a Daně Němcové, od kohosi, kdo tvrdil, že se chce na paměť Palacha upálit,“ popisuje historik Tomek.
Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu by sociální správa nižší penzi automaticky dorovnala. Předloha vládní novely nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil nedávno signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád.
Po odjezdu v roce 1979 Daňu Horákovou obvinění ze spolupráce s StB dále pronásledovalo i v Západním Německu, a to o desítky let později, když měla nastoupit na pozici ministryně kultury.
Odvolací soud ve čtvrtek pravomocně potvrdil dvouletou podmínku někdejšímu příslušníkovi Stb. Muž podle soudců zneužil pravomoc k šikaně právníka a signatáře Charty 77.
V roce 1971 začala Daňa Horáková ve svém bytě v Pařížské ulici pořádat debatní salony na různá akademická témata, šlo o jeden z prvních pookupačních bytových seminářů.
Fiala chtěl „ocenit ty, kteří dělají všechno pro to, aby naše republika zůstala bezpečnou zemí, abychom byli nadále připraveni čelit rizikům, která dnes nesporně rostou,“ uvedl.
Mluvčí Charty 77 a aktivní disident byl takřka nepřetržitě sledován Státní bezpečností a vězněn. Filozof Radim Palouš vyprávěl svůj příběh pro Paměť národa krátce před svou smrtí, zemřel v září 2015.
„Je škoda, že se vládě někdy nedaří věci lépe komunikovat. Na první pohled to tak nevypadá, ale vláda objektivně není v jednoduché situaci,“ popisuje Pavlův expert na domácí politiku.
Je to až trapné sledovat. Nejprve se premiér Fiala dušuje, že usnesení nelze odvolat. To samé tvrdí Jurečka. Den na to je usnesení zrušeno „z humanitárních důvodů“.
„To není jenom díky tomu, že my jsme drželi hladovku. To je díky tomu, že nás spousta lidí podporovala,“ uvedl John Bok na dotaz novinářů, jaký má pocit z toho, že vláda vzala protest disidentů vážně.
Signatář Charty 77 drží od 17. listopadu hladovku, kvůli neřešení problému nízkých důchodů disidentů. Uvedl, že hladovku ukončí, pokud vláda zruší usnesení, kde se přihlásila k odkazu Charty 77.
„Jsem rád, že byla oceněna práce celého Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných,“ řekl ve speciálním vysílání Radiožurnálu disident Jan Litomiský, který večer převezme Cenu Paměti národa.
Pithart se řadí k významným postavám sametové revoluce. Byl součástí Občanského fóra a po Václavu Havlovi ho i chvíli vedl. Jako první český porevoluční premiér prosazoval zachování Československa.
49:13
Praha/Vyskytná||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Havel se s vysokou horečkou a zápalem plic dusil na vězeňské marodce. Litomiský ztropil před bachařem scénu, aby vězně Havla okamžitě převezli do nemocnice. Havel už se do vězení nevrátil.
Odvolací soud dvěma mužům dvouleté podmíněné tresty potvrdil, dalším dvěma je nově uložil. Bývalí příslušníci StB šikanovali mimo jiné člena hudební skupiny The Plastic People of the Universe.
V 60. letech Otta Bednářová působila v Československé televizi. Po invazi sovětských vojsk do Československa musela z televize odejít a byla taky vyloučená z komunistické strany.
Jednou z jejích podstatných pracovních zkušeností byla práce v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě, kde s pacienty malovala v rámci tamní arteterapie.
Po půl roce chození na konzervatoř Jandourka opět vyhodili. Ředitel uvedl, že neplní povinnosti a nestačí na studium. Podle profesora se však řadil mezi nejlepší žáky.
49:54
Praha||František Vrba, Mikuláš Kroupa, Martin Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Pražský arcibiskup Jan Graubner za komunismu pořádal na Valašsku oblíbené a hojně navštěvované křesťanské diskotéky, šířil samizdaty, Chartu 77 ale nepodepsal.
Jedna z nejvýraznějších postav československého disentu zemřela ve věku 89 let. Byla mezi prvními signatáři Charty 77, spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných a Občanské fórum.
Brzy uplyne 35 let od pohřbu disidenta Pavla Wonky. Konal se ve Vrchlabí 6. května 1988 a stal se velkou pokojnou manifestací proti komunistickému režimu.
Žijí tu lidé, kteří jsou do chodu historie zasvěceni mnohem hlouběji než my, obyčejní smrtelníci. Díky nim jsem se dozvěděl, že 17. listopad 1989 v Československu byl dílem sovětské tajné služby.