Stížnost Tomia Okamury dostal na starost předseda ÚS Pavel Rychetský
Stížností senátora Tomia Okamury se bude zabývat předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten v příštích dnech zformuluje návrhy, o kterých pak bude rozhodovat sbor všech soudců. Poprvé se sejdou v pátek 4. ledna. Pavel Rychetský už odeslal výzvy účastníkům řízení k vyjádření.
„Dal jim tam relativně krátkou lhůtu do příštího týdne a připravuje návrhy na rozhodnutí v plénu. Sám žádnou rozhodovací pravomoc nemá,“ zdůraznil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.
Zpravodaj podle něj do rozhodování vnáší hlavně to, jak rychle je schopen věc zpracovat a připravit k rozhodnutí. Rychetský už dříve řekl, že udělá vše proto, aby se postupovalo rychle.
Komentátor Lidových novin a odborník na právo a justici Tomáš Němeček v poledních Ozvěnách dne
Předseda Ústavního soudu už v minulosti vyjádřil pochybnosti o vhodnosti právní úpravy přímé volby prezidenta. Případné námitky vůči jeho podjatosti ale nejsou podle komentátora Lidových novin a odborníka na právo a justici Tomáše Němečka na místě.
„Chtěl politiky varovat a upozornit na rizika. Soudce může vyslovovat obecné úvahy o zákonech. Navíc Okamura používá úplně jiné argumenty, než prezentoval proti prováděcímu zákonu Pavel Rychetský,“ tvrdí Němeček.
Tomio Okamura chce, aby soudci zrušili několik částí ústavy. Nelíbí se mu hlavně podmínka 50 tisíc podpisů pod peticí. Kritizuje také dvoudenní lhůtu pro podání opravného prostředku k Nejvyššímu správnímu soudu.
Rychetský: Ukázalo se, že kritika zákonů k volbě prezidenta byla oprávněná
Číst článek
Pavel Rychetský naproti tomu poukazoval na zmatky ohledně toho, kdo může navrhovat kandidáty, a na to, že lhůty jsou příliš krátké. Podle něj by také bylo lepší, kdyby případné stížnosti projednala jediná instance, a to rovnou Ústavní soud.
První kolo volby hlavy státu je naplánováno na 11. a 12. ledna. Ústavní soudci už dříve avizovali, že se budou snažit rozhodnout o všech případných stížnostech co nejrychleji. Žádná konkrétní lhůta je ale neváže.