Stovky lidí protestovaly v centru Prahy proti dohodě ACTA
Asi 400 lidí se sešlo na pražském Klárově na protestu proti mezinárodní dohodě proti šíření nelegálních kopií ACTA, ke které se ČR připojila. Mezi aktivisty přišlo i několik politiků, aby jejich akci podpořili. Ve chvíli, kdy protest začal, hackeři znovu zablokovali stránky Poslanecké sněmovny.
Protestní shromáždění zorganizovala Česká pirátská strana. Na Facebooku sice účast potvrdilo 7500 lidí, ale nejspíš kvůli mrazivému počasí jich dorazilo jen několik stovek.
Někteří přišli s maskami a cedulemi s nápisy ’Stop ACTA’ nebo ‘Svoboda internetu’. Většina podepsala také petici proti dohodě.
Protestní akce začala ve 14 hodin a asi po dvou hodinách lidé začali postupně odcházet, v 16 hodin jich tam bylo přibližně 150. Ti, kteří se vyzbrojili termoskami s teplými nápoji a teplým oblečením, si poslechli projevy jednotlivých řečníků, kteří mluvili symbolicky z pirátské lodi.
Na protestním shromáždění proti dohodě ACTA natáčela reportérka Radiožurnálu Alžběta Havlová.
“Především nám vadí, že smlouva vznikla na zakázku nahrávacího průmyslu a dalších korporací, které vyjednávaly za zavřenými dveřmi, měly k nim přístup o dva roky dřív než poslanci Evropského parlamentu. A en výsledek tomu odpovídá, důraz je kladen na zvyšování represí, omezování občanských svobod a zisky těchto monopolistů. Občasnká práva jsou na posledním místě,” vysvětlil místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.
Cílem mezinárodní dohody, ke které se připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k duševnímu vlastnictví. Někteří odborníci tvrdí, že ale ACTA není až taková hrozba, že česká legislativa je v tomto ohledu přísnější.
“V tom je samozřejmě kousek pravdy, máme zákony, které řeší zákaz kopírování chráněného obsahu, řešíme autorská práva, zákaz dovážení zboží, které je padělané. Toto všechno existuje. Problém ACTA ale je, že už v původní podobě se snažila velmi výrazně to rozšířit o řadu dalších věcí, včetně původního třikrát a dost,” vysvětlil publicista Daniel Dočekal, který na Klárov také přišel.
Do mrazivého počasí vyrazilo taky několik politiků z různých stran, aby protestující podpořili. Například Viktor Paggio z Věcí veřejných nebo sociálnědemokratický senátor Zdeněk Škromach. Ten prošel i pomyslným rámem chobotnice ACTA, kterou představoval jeden z účastníků.
“Podle mě by takovéto smlouvy neměly vznikat. Jako uživatel internetu a moderních komunikací si myslím, že toto je výrazné omezování osobních svobod,” řekl Radiožurnálu. Poté prošel maketou rámu a chobotnice symbolicky zničila jeho mobil s ’nelegálními daty’.
Podle poslance za ČSSD Jana Chojky, který na dnešní akci také přišel, je v parlamentu velká skupina jeho kolegů, kteří s dohodu ACTA také nesouhlasí.
Po projevech se aktivisté i přes mrazivé počasí vydali na pochod Prahou na Pražský hrad.