Stráský chce do měsíce začít kácet v prvních zónách NP Šumava
O tom, kde a jak zasáhnout v Národním parku Šumava kácením stromů proti kůrovci musí ministerstvo životního prostředí rozhodnout nejpozději do měsíce. Ředitel správy parku Jan Stráský to řekl v debatě Radiožurnálu, která se vysílala přímo ze šumavské Modravy.
Měsíční ultimátum nedává ministrovi ředitel parku Jan Stráský, ale kůrovec. „To vyplývá z přírodních procesů, tedy z toho, že během měsíce vyletí kůrovec a tak rychle bychom měli říct kroky, které je nutno udělat v tomto období, aby se už zredukoval první nálet kůrovce,“ řekl Stráský.
Hrozící těžba stromů v nejcennějších partiích Šumavy děsí ekology. Mluvilo se dokonce o možné blokádě, naposledy se aktivisté přivazovali ke stromům v roce 1999. Tak jako dnes bojovali o to, aby se první zóny parku nechaly bez zásahů člověka. Jaromír Bláha z Hnutí Duha tvrdí, že strategii zastavit kalamitu a pak ponechat les znovu přírodě, už vyzkoušeli jinde a neosvědčila se.
„Rozvrat lesa nastartováním takzvaných asanačních zásahů už byl vyzkoušen. Tuto cestu je třeba opustit a ponechat horské smrkové lesy přírodě,“ je přesvědčený Bláha.
Jaromír Bláha už dříve řekl, že pokud by došlo na schválení těžby v prvních zónách, ekologové by sami navrhli zrušení Národního parku Šumava. Podle něj by park ztratil své poslání a šlo by o etiketní podvod.
Proti Stráského plánům začínají přibývat různé iniciativy, hlavně mezi vědci a studenty vysokých škol. Jednou z nich je Michaela Bryndová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
„Z odborného hlediska je to jasné - je lepší nechat lesy nekácené. Myslím si, že je to jen politická debata.“
U šumavských obyvatel ovšem naopak našel nový ředitel pochopení. Například dlouholetý lesník Jaromír Makovička ze Srní si od Jana Stráského slibuje pro Šumavu lepší časy a to se podle něj bez kácení neobejde.
„Když už lavina běží, co potom. Nespustit lavinu. Spustili ji dvakrát ochránci přírody. Teď je na řadě kácení, bohužel,“ uvedl Lesník Makovička.
Podle některých názorů už kůrovcová kalamita gradovala a počet napadených stromů na Šumavě by letos mohl být nižší.