Situace v podhůří Jeseníků aktuálně odpovídá katastrofálním povodním z roku 1997 a má se ještě zhoršit. Současný stav podrobněji popsala meteoroložka Jana Hujslová.
Projekt, jenž probíhal od roku 2018, letos končí. „Povedlo se nám vše, co jsme si předsevzali, a ještě něco navíc. Naším cílem bylo 2 000 hektarů mokřadů, toho jsme dosáhli.“ popsal Lukáš Linhart.
Při posledním sčítání tetřevů na Šumavě přírodovědci zjistili, že jeho populace se výrazně zvýšila. Je proto možné, že by se pro lidi mohli otevřít některé oblasti.
Na celé stezce je asi patnáct zhruba dva a půl metru vysokých sloupků se směrovkami, kromě toho jsou i na stromech nastříkané značky – žlutý čtverec s černou siluetou vlka.
Ke splouvání Teplé Vltavy se vodáci musí registrovat. Při elektronické rezervaci činí poplatek 600 korun. Na místě je to možné pouze, když je dostatek vody, a to za 700 korun.
Na letošek správci národního parku naplánovali ještě opravu armádní cesty mezi Starou Hůrkou a Gerlovou Hutí. Práce za zhruba čtyři miliony korun na tříkilometrové trase započnou 15. července.
Květen na jihu Čech byl z pohledu srážek výrazně nadnormální. Průměrný měsíční úhrn srážek byl 109 milimetrů. Je to o 45 procent více, než je dlouhodobý normál.
Ohrožením přírodní rozmanitosti v českých národních parcích jsou zejména takzvané invazní druhy. Právě na boj proti nim se zaměřil dvouletý projekt České zemědělské univerzity.
Organizátoři úvodního podniku českého šampionátu po úmrtí navigátorky, která jela ve voze Subaru Impreza Sti s Jaroslavem Krejčíkem, předčasně ukončili 58. ročník Rallye Šumava.
Na Šumavě ve čtvrtek ráno napadlo do deseti centimetrů sněhu. Počasí komplikuje v oblasti dopravu. Silnice musí udržovat silničáři s pluhy. U Želnavy je nesjízdná silnice I/39.
Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další pátkem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné.
Nově se také turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. Rozhodnutí o zmenšení klidových území schválila Rada Šumavského národního parku.
Na husté síti v rybí líhni se zachytávají miliony drobných jiker. „Vznáší se ve vodě. Naberu vodu, abych jikry pročistil, pak ji sleju a přeliji jikry opatrně do válce,“ popisuje Zbyněk Janči.
Výzkum má ukázat, zda se jeleni vyskytují hlavně v oblastech s kvalitní potravou, nebo zda jsou kvůli návratu vlků opatrnější. Zároveň vědci mohou z trusu vlků zjistit složení jejich potravy.
V pátek očekávají meteorologové nejnižší noční teploty mezi minus třemi a minus sedmi stupni Celsia a nejvyšší denní se budou pohybovat od minus tří do plus jednoho stupně Celsia.
„V neděli odpoledne už bude pocitově na většině území kolem -10 stupňů, ve Slezsku, zejména v Jeseníkách a Beskydech dokonce kolem -15 stupňů Celsia,“ předpovídají meteorologové.
Vltava v Českém Krumlově vystoupala na povodňový stupeň ohrožení před 18.00. Město rozmístilo kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem a připravuje se na možnou povodeň.
„Očekáváme srážky prakticky po celý den. Na Šumavě budou výraznější především večer a v noci na čtvrtek, což může ještě zvýšit hladinu řek,“ uvedla Eva Houbová z hydrometeorologického ústavu.
„Věcí, které by mohly přípravu stopy zkvalitnit je celá řada, peníze nemají sloužit tomu, abychom sanovali stávající stav,“ říká ředitel Regionální rozvojové agentury Miloš Picek.
„Je to sice o literatuře, ale neděláme autorská čtení. Hlavními body jsou promítání filmů, přednášky, talk show a knižní trh. Snažíme se z toho udělat platformu pro setkávání lidí,“ říká Sichinger.