Hledáte ohledně střelby na FF UK viníka? Je jenom jeden, pachatel, odráží policejní šéf kritiku

  • Policejní prezident Martin Vondrášek před poslanci připustil dva hendikepy policie ohledně případu střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Konkrétně jmenoval komunikaci s vedením školy a analytické schopnosti policie.
  • Vondrášek zároveň odrážel kritiku policejního postupu. „Jestli hledáte viníka, tak je jenom jeden – pachatel a ten je mrtvý,“ zdůraznil.
  • Šéf pražské policie Petr Matějček pak vysvětloval, proč policisté odešli z fakulty do Celetné ulice, když už byl střelec uvnitř hlavní budovy. Standardně podle něj sledovali horkou stopu.
  • Státní zástupkyně Jana Murínová nastínila profil útočníka. Neměl s kým řešit své problémy a „uvařil se sám v sobě“. Podle Murínové má spis 28 svazků, což je odhadem asi 10 tisíc stran.

Video Praha (Aktualizováno: 16:44 20. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Komunikace s vedením filozofické fakulty nebyla úplně optimální. Nebyl hledán děkan fakulty. Nicméně víme, že jsme mluvili se dvěma proděkany filozofické fakulty,“ řekl policejní prezident Martin Vondrášek ve čtvrtek poslancům sněmovního bezpečnostního výboru. Jako druhý problém zmínil „ne úplně dostatečné analytické schopnosti policie“.

Vondrášek také vyjmenoval pět oblastí, které podle Generální inspekce bezpečnostních sborů mají policisté zlepšit.

Pět bodů od inspekce

  1. Zjišťování a sdílení informací mezi policisty
  2. Změny související se zbraňovou legislativou
  3. Problematika lokalizace mobilních telefonů
  4. Komunikace s dalšími subjekty mimo policii
  5. Zásah policie proti aktivnímu střelci

Jde o sdílení informací mezi policisty, změny související se zbraňovou legislativou, lokalizace mobilních telefonů, komunikace se subjekty mimo policii a zásah policie proti aktivnímu střelci. Inspektoři také doporučili, aby policie zajistila přesnější zápis zbraní do centrálního registru a zlepšení kontroly držitelů zbraní.

A připomněl předávání informací i mimo policii. „Je zásadní, aby docházelo ke sdílení informací mezi psychologem nebo psychiatrem a praktickým lékařem, který potvrzuje způsobilost žadatele, a policií,“ zmínil Vondrášek.

Podobně mluvil také náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík. „Systém ve vztahu k informování specialistů, lékařů, od praktiků se musí zlepšit, protože to se ukázalo v tomto případě klíčové,“ doplnil.

Střelec na podzim roku 2022 zašel čtyřikrát k psychiatrovi. Neřekl mu ale, k jakému chodí obvodnímu lékaři. A psychiatr neměl povinnost to sám zjišťovat. Obvodní lékař se tak o jeho návštěvách u psychiatra a psychologa nedozvěděl. Praktik sice mohl nahlédnout do takzvaného lékového záznamu, kde by mohl zjistit, jaké léky útočník bere. Žádný zákon mu to ale nenařizuje. Praktický lékař mu pak vydal lékařský posudek pro získání zbrojního průkazu, jak vyplývá ze závěrečného policejního usnesení, které mají iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici.

Inspekce také doporučila lepší výzbroj a výstroj policie. S tím Vondrášek souhlasí. „Potřebujeme doplnit a obměnit dlouhé zbraně, balistické prostředky a obměnu vozidel,“ vyjmenoval policejní prezident. Kubík pak zmínil, že policii trápí i analýza otevřených dat z internetu.

Petr Matějček, ředitel krajského ředitelství hl. m. Prahy a Jana Murínová, státní zástupkyně | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Místopředseda výboru Jiří Mašek z ANO kritizoval postup a informování o tomto případu. A vyzval ministra vnitra Víta Rakušana ze STAN, policejního prezidenta Martina Vondráška a šéfa pražské policie Petra Matějčka, aby kvůli tomu vyvodili osobní odpovědnost.

„Policisté postupovali logicky správně,“ odmítl Vondrášek. „Následkům nešlo zabránit,“ ujistil s tím, že policisté navíc zabránili dalším ztrátám na životech. „Jestli hledáte viníka, tak je jenom jeden – pachatel a ten je mrtvý,“ uzavřel Vondrášek. Kritiku odmítl také ministr vnitra.

Minuli se o minutu?

Šéf pražské policie Petr Matějček také odrážel kritiku policejního zákroku. Podrobně při tom popisoval jednotlivé kroky v den střelby 21. prosince.

V první chvíli policisté podle něj od záchranné služby věděli jen to, že má student sebevražedné sklony. „Žádná indicie, že by pachatel chtěl vraždit hromadně, nezazněla,“ zdůraznil. „Postupně jsme zjistili, že osoba může být nebezpečná a mít závažné psychické problémy,“ doplnil.

Od matky pachatele zjistili, že by měl jet do Prahy, kde má výuku na FF UK. Až poté zjistili, že může mít spojitost s vraždou.

Pečlivá příprava, úkryt na záchodech a nejasný motiv. Policie uzavírá nejtragičtější střelbu v Česku

Číst článek

Hlídka podle něj jela do školy zjistit, zda je pachatel skutečně studentem filozofické fakulty, zda ho někdo neviděl, a zjistit, kde by se mohl nacházet. „Ve 13.24 vstupuje do FF UK a naši policisté minutu poté přijíždějí k fakultě,“ popsal Matějček. Policejní usnesení uvádí čas vstupu pachatele do budovy 13.23. Podle něj pátrali po psychicky narušeném člověku, který mohl být ozbrojený.

Popisoval, že pátrání policistů stěžovalo to, že měli zastaralou fotografii, ze školního systému dostali aktuálnější, pachatel ale podle něj vypadal stejně jinak. „Ten člověk nebyl poznat. Mohli jsme ho poznat podle kufru, ale před Vánoci jezdí každý druhý s kufrem,“ poznamenal.

Záběry z kamer nemohli podle něj v tu chvíli hned použít. „Kamerový systém fakulty je zastaralý,“ kritizoval Matějček s tím, že záznam lze sledovat online a stažení záznamů je velmi komplikované a trvá dlouho.

Policisté poté zjistili, že zbývá 10 minut do začátku výuky v Celetné ulici, kde měl pachatel být. „Byla to konkrétní stopa, kde se mohl nacházet,“ poznamenal. „Je to standardní postup policie jít po horké stopě,“ vysvětlil, proč policisté z filozofické fakulty odjeli.

„V okolí fakulty byly desítky kriminalistů. Nikdo nevěděl, že už byl uvnitř. Žádné indicie k tomu nebyly. A neukazovaly ani na to, že by chtěl spáchat masivní vraždu,“ zdůraznil s tím, že policie řeší případy, kdy pachatel zavraždí svého otce, a pak sám spáchá sebevraždu. „Za 40 let jsem žádný takový případ neřešil,“ dodal s odkazem na střelbu na filozofické fakultě. „Je to frustrující i pro nás, že jsme ho měli kousek,“ poznamenal Matějček.

Podobně mluvil také šéf oddělení vražd pražské policie Aleš Strach. „Nebyla žádná informace ani jediná okolnost, která by nasvědčovala tomu, že jde spáchat masovou vraždu. Pokud nemáte podklady, nemůžete postupovat,“ zdůraznil.

Případ byl podle něj jiný než třeba střelba v Uherském Brodě nebo v Ostravě. „Tam vše nastalo v momentě, kdy byla oznámena střelba. Tady jsme pátrali po podezřelém, pachateli,“ mluvil Strach o tom, že policie neměla s něčím podobným předchozí zkušenost.

Na výboru promluvila také matka oběti, která ostře kritizovala ministra a policii za to, že podle ní neudělali dost pro to, aby pachatele před střelbou na filozofické fakultě zastavili. Student filozofické fakulty, který byl v den střelby v budově, se poté ptal, proč police v době zásahu neměla plány školy. Matějček upozornil, že plány existovaly jen do druhého patra, čtvrté patro je ale specifické.

Profil pachatele

Státní zástupkyně Jana Murínová pak citovala z posudků, které měla policie k dispozici. Podle nich pachatel netrpěl duševní poruchou závažného charakteru. Cítil se odstrčený, lidmi nepřijímaný a neužitečný.

Bodem zlomu pro něj byl přelom roku 2022 a 2023. „Začíná klíčit motivace k vraždám, která graduje koncem roku 2023. Plán měl pevné kontury nejpozději od listopadu 2023,“ upřesnila.

„Znalkyně říkala, že se uvařil sám v sobě. Měl problémy s kontaktem, okolím, sociálními vazbami, v rodině. Problémy nedokázal řešit. Neměl nikoho, s kým by je řešil,“ doplnila Murínová. Své myšlenky důsledně tajil, před rodinou i kamarády. Nejsou informace, že by byl obětí násilí v rodině. Byl ale fascinován násilím.

Čin nebyl podle šéfa oddělení vražd pražské policie Stracha namířen proti konkrétní osobě, ale proti společnosti jako takové.

Kontroly pochybení neodhalily 

Vnitřní policejní kontrola dospěla k závěru, že policisté při předchozím pátrání po podezřelém i při samotném zásahu postupovali správně. Lepší měla být ale krizová komunikace s vedením školy.

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která také prověřovala zásah policistů, zakončila vyšetřování s tím, že žádný z policistů či zaměstnanců policie není podezřelý ze spáchání trestného činu. Zároveň ale navrhla policii některé změny, například pro zrychlení policejní práce.

O tragické události budou ještě odpoledne na tiskové konferenci informovat také policisté.

Prosincový případ střelby na filozofické fakultě v Praze policie odložila. Kauzu ještě musí státní zastupitelství přezkoumat, protože Univerzita Karlova podala stížnost proti odložení případu střelby. V ní uvedla, že by policisté měli detailněji prověřit veškeré souvislosti útoku i události, které mu předcházely. Stížnosti se očekávají i od dalších poškozených.

Státní zástupkyně Murínová, která na případ dohlíží, ve čtvrtek na výboru uvedla, že policie chtěla ve vyšetřování pokračovat déle. „Policejní orgán navrhoval, že bude v prověřování pokračovat. V původní zprávě bylo, že to bude trvat do půlky září 2024, kdy lze očekávat doručení balistických expertiz. Lhůta nebyla od státního zástupce akceptována,“ prozradila. Podle ní ale bylo nasazení policejních sil enormní a zopakovala, že na případu pracoval tým dokonce se dvěma vyšetřovali.

Lékařská komora prověří postup doktorky, která posuzovala zdravotní stav střelce z filozofické fakulty

Číst článek

Od střelby na pražské filozofické fakultě uplyne v pátek půl roku. Útočník, 24letý student historie, loni 21. prosince v budově své školy na Palachově náměstí zavraždil 13 lidí, čtrnáctý zemřel později v nemocnici. Mezi oběťmi byli studenti i pedagogové školy.

Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Nešlo jen o studenty a zaměstnance školy, zraněno bylo i několik turistů, kteří se pohybovali venku. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Jde o nejtragičtější takový případ v historii Česka. Kromě toho šest dnů předtím v Klánovickém lese zastřelil muže a jeho dvouměsíční dceru a ve středočeské Hostouni ráno před útokem ve škole i svého otce.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme