Sněmovní vyšetřovací komise se sejde kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V polovině prosince, tedy téměř rok od tragédie, mají dojít ke konkrétním závěrům.
„Mozek a obecně osobnost člověka v době dospívání se zaprvé velmi vyvíjí a zadruhé právě třeba ty rozhodovací nebo exekutivní funkce mozku dozrávají až v pozdějším období,“ říká kriminoložka.
Případ se odehrál v Jihomoravském kraji, krajský soud vynesl rozsudek 12. srpna. Jednání u vrchního soudu bylo s ohledem na věk obžalované dívky kromě vyhlášení rozhodnutí neveřejné.
Policie zadržela anonymní osobu, která hrozila střelbou na Filozofické fakultě v Ostravě. Podle informací ČTK údajně šlo o bývalého studenta. Škola preventivně uzavřela své objekty v centru města.
Kriminalisté z jeho účtů na sociálních sítích zjistili, že muž je příznivcem neonacismu. Matys se před soudem hájil tím, že v případě příspěvků na instagramu šlo jen o recesi.
Pavel Rubcov alias Pablo González, jeden z 26 aktérů velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem, jezdil v letech 2018 a 2019 do Prahy přednášet na Letní školu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
„Podle zákona o zdravotních službách musí každý specialista, který pacienta vyšetřil, o tom zpravit jeho praktického lékaře. Ale v praxi se to moc neděje,“ říká předseda lékařů pro Český rozhlas Plus.
Zpráva úřadu vnitřní kontroly policejního prezidenta odhaluje dosud neznámé detaily z pátrání po střelci, který loni v prosinci vraždil v Klánovicích, Hostouni a na pražské filozofické fakultě.
Komise se snaží zodpovědět proč policie okamžitě nezkontrolovala kamerový systém v budově na Palachově náměstí nebo proč při své první návštěvě neprošla celou budovu, a útočníka tak včas neobjevila.
Komise má podle sněmovního zadání zmapovat tragické události od rána 21. prosince 2023 do konce zásahu složek integrovaného záchranného systému, zejména policie, a zásah vyhodnotit.
Komise má být desetičlenná. Na svou činnost dostane půl roku od založení koncem června. Má zmapovat tragické události od rána 21. prosince 2023 do konce zásahu na filozofické fakultě.
Hodinu a půl před tím, než došlo k masové střelbě na FF UK, byl už střelec v budově. Ve Vinohradská 12 přinášíme časovou osu událostí 21. prosince 2023.
Šéf pražské policie Petr Matějček pak vysvětloval, proč policisté odešli z fakulty do Celetné ulice, když už byl střelec uvnitř hlavní budovy. Standardně podle něj sledovali horkou stopu.
Nebyl to zkrat, ale chladnokrevný čin, který student se zájmem o zbraně sám dlouho a pečlivě plánoval. V takovém duchu kriminalisté po půl roce uzavřeli vyšetřování nejtragičtější střelby v Česku.
Tragický případ, při němž střelec loni v prosinci zavraždil dva lidi, o týden později zastřelil svého otce a na filozofické fakultě v Praze dalších 14 lidí, odhaluje mezery ve zdravotnickém systému.
„Kriminalisté ukončili prověřování útoku na Filozofické fakultě UK a dnešním dnem začínají doručovat poškozeným usnesení o odložení věci,“ informovala policie.
Generální inspekce bezpečnostní sborů prověřovala zásah policistů z loňského 21. prosince, kdy útočník zavraždil 14 lidí a poté obrátil zbraň proti sobě.
„My jsme byli rozpolceni. Stejně tak byli rozpolceni i zástupci rodin, které o někoho při střelbě přišly. Oni se také úplně neshodli na tom, jestli by komise měla být,“ popsal Žáček jednání výboru.
Pro Alexandera, jednoho ze studentů, to není o otevírání negativních pocitů. „Spíš to vnímám tak, že tam mám hodně hezkých vzpomínek. Nechci si to nechat zkazit takovou událostí.“
Některé předměty se budou učit v náhradních prostorách fakulty nebo univerzity, řekla proděkanka fakulty pro vnější vztahy a další vzdělávání Michalea Slussareff.
Pražská policie ve čtvrtek ukončuje provoz tísňové linky, kterou spustila po střelbě na pražské Filozofické fakultě. Linka měla pomáhat při zjišťování informací souvisejících s tragickou událostí.
Oslavují střelce jako hrdinu, vysmívají se obětem, popírají, že by k největší masové vraždě v Česku vůbec došlo. Kdo jsou, proč to dělají a co jim za to hrozí?
Zároveň finalizují úpravy, které by měly ulevit studentům fakulty. Jedná se o prodloužení maximální doby studia, odpuštění poplatků za delší studium či možnost rozložit ročník studia do dvou let.
Celostátní konference KDU-ČSL v pátek rozhodne, zda neuspíší volební sjezd strany. Původně měl být na podzim. Důvodem je mimo jiné kritika, která se ozývá z některých regionů.
„Nechtěli jsme, aby výsledné dílo bylo jenom z hlav pár lidí, ale aby to byl nástroj nebo proces, který dílo bude formovat. Pro nás byl důležitější průběh,“ vysvětluje Lehocká.