Podmínka, pokuta a zákaz činnosti. Soud potrestal komisaře a majitele autoškoly, kteří radili studentům
Okresní soud v Jablonci nad Nisou rozhodl v kauze dvou obžalovaných za neoprávněně vydané řidičské průkazy. Policie obžalovala celkem pět lidí. Provozovateli autoškoly z Jablonce a zkušebnímu komisaři z Tanvaldu soud uložil podmíněné a peněžité tresty.
Verdikt soudu si v případu podvodu a přijímání vyslechli majitel autoškoly a s ním i zkušební komisař, který pracoval na Městském úřadu v Tanvaldu. Se státní zástupkyní se dohodli na vině a trestu a soud jim potvrdil tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky a peněžité tresty ve výši 200 tisíc pro každého. Policie také zabavila při domovních prohlídkách celkem 83 tisíc korun.
Úředníka soud potrestal i zákazem výkonu funkce ve veřejné správě a samosprávě na čtyři roky. Kvůli zvlášť závažnému zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku mu hrozilo až 10 let vězení.
Podle státní zástupkyně Lenky Šeberkové podvody při závěrečných zkouškách v Tanvaldu odhalilo ministerstvo dopravy. Šlo o 84 případů, kdy žadatelé neoprávněně získali řidičský průkaz, nebo si rozšířili oprávnění. Odsouzení se podíleli na podvodech se závěrečnými zkouškami. Žadatelům o zkoušku je buď vyplnili sami, nebo jim radili správné odpovědi.
Zkušební komisař nesplnil svou povinnost tím, že nebyl přítomný při vyplňování testů a ani při praktických zkouškách. Umožnil tak, aby ostatní pomáhali žadatelům. Vliv podle státní zástupkyně mělo i to, že se vše odehrálo v takzvané „covidové“ době, kdy byla omezená činnost úřadů, tedy úřední hodiny.
Už ve čtvrtek 12. října soud odsoudil dva provozovatele autoškol z Jablonecka. I jim soud uložil tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na čtyři roky. První komisař z Jablonce nad Nisou k tomu musí zaplatit 200 tisíc korun a druhý z Velkých Hamrů 50 tisíc. Trestní stíhání jednoho komisaře policisté podmíněně zastavili v přípravném řízení. Ani jeden z odsouzených nechtěl rozsudek soudu komentovat.