Teď nemá důvod utéct, ale později ano, vysvětluje soud, proč nechal Peršana Zadeha ve vazbě

Městský soud ho pustil na svobodu, krajský ale rozhodnutí zrušil a ponechal Shahrama Abdullaha Zadeha ve vazbě. I když podle něj nyní nehrozí, že by podnikatel stíhaný kvůli ovlivňování svědka a obžalovaný kvůli daňovým únikům utekl, v budoucnu by tak mohl podle soudu učinit. Za mřížemi Zadeha ponechal také kvůli obavám z pokračování v trestné činnosti. Byznysman je podruhé ve vazbě od loňského prosince, jeho obhájkyně Alena Kojzarová považuje nejnovější rozhodnutí Krajského soudu v Brně za absurdní.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh | Zdroj: ČTK

Městský soud v Brně v dubnu konstatoval, že obavu ze Zadehova útěku nemá. Zamezit mu v případném pokračování v trestné činnosti měl zase dohled probačního úředníka, soud také přijal záruku podnikatelovy manželky. Zadeh i státní zástupce však proti rozhodnutí podali stížnost, přičemž krajský soud dal zapravdu žalobci, rozhodnutí nižší instance zvrátil a Peršana ponechal i nadále za mřížemi.

Soud rozhodl o propuštění Zadeha na svobodu. Ve vazbě ale zatím zůstane

Číst článek

Bude mít důvod k útěku

"Tvrzení soudu prvního stupně, že dosud neuprchl, nemá žádný věcný význam. Jak je zřejmé z předchozí trestní věci, byl z vazby propuštěn a s ohledem na charakter trestní věci projednávané u Krajského soudu v Brně nelze očekávat brzké vyvrcholení tohoto soudu v eventuálním odsuzujícím rozsudku. Obviněný tak v současnosti důvod k uprchnutí nemá, ten evidentně nastane až eventuálně bude uznán vinným a bude mu uložen trest. Podobná situace je i v nyní projednávané trestní věci, kde za stejné situace mu též hrozí velmi vysoký trest," konstatoval soudce Krajského soudu v Brně Miroslav Dlouhý. Server iROZHLAS.cz se s usnesením seznámil.

Podnikatel je stíhán celkem ve dvou kauzách. Právě u brněnského krajského soudu se společně s dalšími 14 lidmi zpovídá z miliardových daňových úniků. Kvůli tomuto případu strávil ve vazbě 22 měsíců. Nakonec se z ní vykoupil rekordní kaucí 150 milionů korun.

Kauzy byznysmena Zadeha

Peršanovi s českým občanstvím a jeho čtrnácti společníkům hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa. Stát údajně ošidili na daních pomocí falešných daňových přiznání, celková škoda podle policie činí 2,5 miliardy korun.

Loni v prosinci policie Zadeha obvinila podruhé. Z cely podle ní pomocí prostředníků nabízel statisíce svědkům ve své daňové kauze, aby měnili výpovědi v jeho prospěch. Údajně také plánovali křivé obvinění policistů. V této větvi policisté stíhají celkem šest lidí, kromě Zadeha ještě dva advokáty a policistu.

Do kauz zasáhla Unie obhájců, která podala trestní oznámení kvůli tomu, že policisté odposlouchávali porady Zadeha s advokáty. Jejich konverzaci následně založili do spisu a měli tak přehled o taktice obhajoby. Nejvyšší státní zástupce již konstatoval, že policie v tomto případě pochybila.

Loni v prosinci však skončil za mřížemi podruhé, protože ho kriminalisté obvinili s dalšími pěti lidmi z ovlivňování svědka v původní daňové kauze. Jak ale tvrdí Zadehova obhajoba, přímá linka mezi ním a lidmi, kteří se měli ovlivňování dopustit, neexistuje.

'Odůvodnění je absurdní'

Obhájkyně Peršana Alena Kojzarová navíc ostře kritizuje nynější argumentaci krajského soudu, že obava z útěku nyní sice nepanuje, ale přijde až po případném Zadehově odsouzení. "Odůvodnění považujeme za absurdní. Podle stejné logiky by musela být ve vazbě každá osoba, která je trestně stíhána," podotkla Kojzarová.

Krajský soud svoje rozhodnutí opírá také o domněnku, že byznysmenovi hrozí v obou případech vysoký trest přes 10 let. Kromě toho, že vládne několika jazyky, je zvyklý pohybovat se v zahraničí, má dvojí občanství a podle soudu i hodně peněz. "S ohledem na způsob obhajoby budou náklady na ní velmi značné, takže lze dovozovat, že jeho majetek bude spíše větší," píše soudce Dlouhý.

A do třetice, i když po prvním propuštění z vazby v kauze daňových úniků se Zadeh dostavoval k probačnímu úředníkovi a necestoval do zahraničí, ani to soud nepřesvědčilo. "Jak je mu nyní kladeno za vinu, měl se dopouštět další trestné činnosti. Náhradní instituty tak nemají žádný vliv na chování obviněného. Navíc již byly vyřknuty předchozím soudem, takže zdvojení rozhodně neposílí hrozbu, aby obviněný byl odrazován od páchání trestné činnost," stojí v usnesení krajského soudu.

Ve vazbě déle než Rath

Zadeh již celkem ve vazbě strávil dva a půl roku, o rok déle než bývalý hejtman David Rath. Expolitik přitom u Ústavního soudu uspěl se stížností na přílišnou délku vazby. Soud také konstatoval, že útěkovou vazbu nelze zdůvodňovat pouze výší hrozícího trestu. Advokátka Kojzarová navíc tvrdí, že soudy se při jednání o vazbě v kauze Zadeh dopustily i dalších chyb.

"Nedostali jsme protokol z vazebního jednání. Stížnost státního zástupce nám soud nedal, nevíme tedy, ani nač si stěžoval a neměli jsme ani možnost se tedy ke stížnosti vyjádřit. Krajský soud navíc v rozporu s poučením městského naopak usoudil, že klient právo stížnosti nemá," vypočítala advokátka. Zadeh navíc vinu v obou kauzách odmítá, daňová kauza má podle něj pouze vytvořit iluzi, že stát bojuje s daňovými úniky.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme