Topolánkova menšinová vláda nezískala důvěru Poslanecké sněmovny
Menšinová vláda ODS premiéra Mirka Topolánka nezískala důvěru Poslanecké sněmovny a musí tedy podat demisi. Podpořilo ji jenom 96 poslanců, proti bylo 99 poslanců. Je to poprvé v historii samostatné České republiky, co kabinet v tomto klíčovém hlasování neuspěl. Vláda podá podle Mirka Topolánka demisi nejdříve příští středu.
Vládu podle očekávání podpořili občanští demokraté, zelení a většina lidovců. Tři křesťanští demokraté, Libor Ambrozek, Ladislav Šustr a Miroslav Kalousek, se hlasování nezúčastnili. Chyběla i nemocná poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová a šéf ODS Mirek Topolánek, který její absenci vyvážil vlastní neúčastí.
Přestože vláda neuspěla, nepovažuje Topolánek výsledek hlasování za neúspěch. "Protože těch 96 hlasů plus ten můj, který jsem dobrovolně obětoval, plus ty tři, které nebyly proti, znamená, že stále držíme ten stovkový blok. Myslím si, že nemůžeme považovat za neúspěch to, že jsme ve druhém pokusu. Teď vláda podá demisi a bude vládnout do ustavení vlády nové. To nás přiblížilo k předčasným volbám standardním ústavním postupem, který je dán," vyjádřil se Topolánek.
Premiér je spokojen zejména s tím, že většina poslanců KDU-ČSL kabinet podpořila. Mezi nimi i úřadující šéf strany a místopředseda sněmovny Jan Kasal, který podporu menšinové vládě ODS považoval za užitečnou. "Ne pro program a ne, že ODS je v sestavě ministrů, které předložila, nějak výjimečná, ale protože Česká republika potřebuje vládu a potřebuje se dopracovat k předčasným volbám, a to bylo rozhodující. Reflektoval jsem také stanovisko našeho předsednictva na Vysočině," řekl Českému rozhlasu Kasal.
Topolánek poslancům oznámil, že demisi podá nejdříve příští středu. Chce počkat, až se vrátí prezident Václav Klaus, který je teď na pracovní cestě v Asii. Až kabinet odstoupí, ocitne se v klíčové roli prezident Václav Klaus. Bude to on, kdo rozhodne o tom, komu a kdy svěří druhý pokus o sestavení vlády.
Také předseda ČSSD Jiří Paroubek teď čeká na to, koho prezident pověří druhým pokusem. Předpokládá, že šanci dostane politik, který bude mít většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. ČSSD na jejím získání proto začne pracovat už ve středu ráno. "Stanovíme určitý politický postup. Já nechci předbíhat, ale velmi pravděpodobně bude spočívat především v debatách se všemi politickými stranami, které jsou v Poslanecké sněmovně," podotkl Paroubek.
Případný druhý pokus o sestavení vlády pro Jiřího Paroubka by byl podle předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Vlasty Parkanové zajímavým testem: "Kdyby byl pověřen Jiří Paroubek, byl by to možná dobrý test, který by mu trochu, s odpuštěním, srazil hřebínek. Možná, že by zjistil, že není tak silný, jak si myslí, a poté by byl vstřícný k nejrůznějším vyjednáváním. Dnes je takovou pevnou hrází, která nekomunikuje, protože čeká na tento pokus."
Prezident Václav Klaus krátce po nevyslovení důvěry během své asijské cesty v Singapuru oznámil, že zatím Topolánkova nástupce neurčí. České televizi řekl, že s jmenováním nového premiéra počká až po komunálních a senátních volbách: "Nemyslím si, že prezident má zásadním způsobem vstoupit do hry tak, že by preferoval tu či onu politickou stranu. Já předpokládám, že se s předsedy politických stran dohodnu, že nastane určité příměří, necháme proběhnout komunální a senátní volby a teprve poté dojde k tomu, kdo z koho."