Týdeník iROZHLASu: následky povodní, výsledky voleb a odcházení pirátského ministra Bartoše

Poslední zářijový týden byl nabitý událostmi. Na začátku týdne začala v povodní zasažených oblastech postupně ustupovat voda, lidé uklízejí a sčítají škody. Následky krajských voleb z víkendu analyzovaly zase politické strany. A do toho všeho přišel mohutný vládní otřes – odvolání dosluhujícího lídra Pirátů Ivana Bartoše z pozice ministra a vicepremiéra pro digitalizaci. Celý týden shrnujeme v našem pravidelném týdenním přehledu.

Newsletter Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš (Piráti) na jednání vlády 25.9.2024

Fotografie týdne: Ivan Bartoš (Piráti) přichází na středeční jednání vlády poté, co premiér Petr Fiala (ODS) oznámil svůj záměr na Bartošovo odvolání z funkce ministra pro místní rozvoj | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Začátek týdne patřil na webu iROZHLAS.cz dvěma klíčovým událostem. První z nich bylo řešení následků extrémních povodní, které ničily obce i města zejména na Moravě a ve Slezsku.

Olomoucká reportérka Lenka Kratochvílová reportovala o pomoci armády v obcích na Jesenicku, kde v té době začali armádní ženisté stavět mosty v místech, kde řeka původní přemostění zničila. Reportér Martin Knitl pak přinesl z povodní těžce poškozené Opavy silný příběh vyplaveného elektrikáře, kterého velká voda připravila prakticky o všechno.

Druhou významnou událostí začátku týdne byly dozvuky krajských a prvního kola senátních voleb. Kromě analytických textů z víkendu si mohli čtenáři v pondělí na našem webu prohlédnout datovou analýzu Kuby Grima a Honzy Cibulky – jak volili vaši sousedi. Na interaktivní mapě můžete stále zjistit výsledky voleb přímo ve vaší obci.

Kuba Grim společně s Vítkem Kubantem pak zanalyzovali také situaci v Pardubickém kraji, kde se hned zkraje týdne utvořila nová vládní koalice. Ač byl na pásce až druhý, hejtman Martin Netolický svou kancelář vyklízet nemusí – bude hejtmanem i počtvrté. Celou analýzu o „fenoménu Netolický“ si přečtěte zde.

Odejít, či neodejít? Piráti se rozhodují, jak naloží s tím, že premiér Petr Fiala (ODS) v úterý zničehonic odvolal dosluhujícího lídra Pirátů Ivana Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci. Z vedení Pirátů zaznívá jasný vzkaz – odejít z vlády je jediné řešení. Ne všichni Piráti ale tento názor sdílejí – jak dokazuje rozhovor s jejich plzeňským hejtmanem Rudolfem Špotákem. Celé téma i nadále intenzivně sledujeme.

Podle kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu pomáhala Elena Šapošnikovová ruským agentům, kteří naplánovali a provedli výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Investigativní reportér Radiožurnálu Artur Janoušek zveřejnil dokumenty někdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse, který ji i přes odpor úřadů v roce 2004 nakonec dopomohl k českému občanství.

Od pondělí Český rozhlas odvysílá také novou podcastovou sérii Akce: Výbuch, která celou vrbětickou kauzu detailně mapuje.

A ještě pohled na Ukrajinu s naším stálým zpravodajem Martinem Dorazínem. Ten informuje o mimořádně těžké ofenzivě ruských sil u Vuhledaru, který je od roku 2014 jedním z hlavních opěrných bodů ukrajinských obránců. Těm postupně docházejí síly a situace na místě začíná být kritická.

Na Jesenicku opadla na začátku týdne voda po extrémních povodních. Lidé začali s úklidem a sčítají škody | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro fanoušky mluveného slova

  • Zpravodajský podcast Vinohradská 12 se v tomto týdnu opravdu intenzivně věnoval tématu vládní krize a možného odchodu Pirátů z vlády. Matěj Skalický ale také zanalyzoval krajské volby, vysvětlil kauzu explodujících pagerů lídrů hnutí Hizballáh a pokračuje v sérii o politickém extremismu.
  • Podcast Na východ! Ondřeje Soukupa a Josefa Pazderky se tentokrát věnuje vztahům Německa s Ruskem a pokládá otázku: „Vydrží Němcům po jejich ‚historickém obratu‘ zmrazení vztahů s Moskvou?“
  • Podcast Online Plus rozebírá změny v sociální síti Telegram. Její šéf Pavel Durov vyhověl úřadům, smazal velké množství nelegálního a rizikového obsahu a upravil fungování aplikace, aby tento obsah nemohli lidé tak snadno najít. „Telegram bezpečný nebyl a není,“ namítá přesto pro Český rozhlas Plus redaktor Deníku N Petr Koubský.
  • A na závěr doporučení na podcast o dění v evropské politice – Bruselské chlebíčky. Ten si v tomto týdnu přizval bývalého eurokomisaře Pavla Teličku, aby popsal, co čeká v následujících týdnech českého kandidáta na tuto funkci – Jozefa Síkelu (STAN).

Četlo se také

Pokud možno klidný a ničím nerušený víkend s webem iROZHLAS.cz přeje

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme