ÚOHS podle HN prověří soutěž na mýtné
Antimonopolní úřad se bude zabývat průběhem výběrového řízení na mýtné. Hospodářské noviny o tom informoval šéf úřadu Martin Pecina. Policie podle Mladé fronty Dnes pátrá po autorech knihy, která popírá holocaust. Zemědělci si polepší, konstatuje Právo. Příští rok totiž ministerstvo na dotace mělo vyčlenit asi 35 miliard korun. Lidové noviny se zabývají tím, jak Mladá Boleslav bojuje proti popíjení alkoholu na veřejnosti.
Antimonopolní úřad bude vyšetřovat průběh výběrového řízení na mýtné. Hospodářským novinám to řekl šéf úřadu Martin Pecina. Do tendru na zavedení systému elektronického mýtného v České republice se přihlásily čtyři zahraniční firmy. Ministerstvo dopravy ale tři z nich, tedy švédsko-švýcarské konsorcium Mytia, italskou Autostrade a rakouskou A-way, předem vyřadilo. Prý nesplnily podmínky soutěže.
Antimonopolní úřad má podezření, že podmínky byly diskriminační. Podle účastníků tendru totiž vyhovovaly jen jeho vítězi - tedy rakouské firmě Kapsch. Ta vyhrála s druhou nejdražší nabídkou systému elektronického mýtného za 22 miliard korun. Cena přitom měla být rozhodující. Ministerstvo ale obvinění odmítá. Podmínky soutěže byly přísné, ale neutrální, řekl Hospodářským novinám náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.
Policisté zjistili, že šíření knihy Osvětim - fakta versus fikce je trestný čin. Proto teď usilovně hledají autory zmíněné publikace. Píše to Mladá Fronta Dnes. Knihu, která zpochybňuje holocaust, dostala letos v lednu řada škol, muzeí a médií. V publikaci se mimo jiné píše, že nacistické plynové komory nemusely nikdy existovat. Kniha využívá pseudovědecká svědectví několika inženýrů. Asi deset lidí hned po jejím přečtení podalo trestní oznámení na tvůrce knihy.
Autorem má být Rudolf Seidl. To je ale pseudonym. Podle odborníka na extremismus knihu napsalo a distribuuje víc lidí. Balíčky se závadnou publikací totiž odesílali z několika pošt v celé České republice. Internetová stránka autorů je registrovaná v USA, takže je pro naše policisty nedostupná. Pokud ale pachatele dopadnou, hrozí jim až tři roky vězení, dodává Mladá Fronta Dnes.
Zemědělci by měli zažít lepší rok. Jak píše deník Právo, ministerstvo příští rok zvýší dotace farmářům asi o 5 miliard. Resort tak celkem vyčlení asi 35 miliard korun. Podle ministra Mládka by objem dotací dosáhl asi 63 procent úrovně ve starých členských zemích Evropské Unie. To ale zároveň znamená, že se závislost zemědělců na státní podpoře zvyšuje.
Včerejší kolaps na dálnici D1 přiměl ministra dopravy Šimonovského k úvahám nad povinnou zimní výbavou. Doprava na dálnici směrem na Brno se v noci ze soboty na neděli na několik hodin zastavila, připomínají Hospodářské Noviny. Frekventovanou komunikaci zablokovala nepřízeň počasí, ale také kamióny bez zimních pneumatik. A právě ty by se mohly stát součástí povinné zimní výbavy.
Většina evropských států používání zimních pneumatik pouze doporučuje. Jen v Rakousku můžou úřady předepsat nasazení sněhových řetězů. V zahraničí ale pneumatiky do nepřízně počasí používá asi polovina řidičů. U nás jen třetina. To, co se v sobotu stalo na D1 se nesmí opakovat, říká ministr Šimonovský. Tomu by měl napomoci i nový zákon, který zakazuje předjíždění kamionů na dálnicích. Některým politikům se ale nelíbí, a tak poslanci zvažují, že zákaz zruší ještě dřív, než vstoupí v platnost.
Mladá Boleslav se rozhodla potírat pití alkoholu. Nová městská vyhláška omezuje popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích. Informují o tom Lidové Noviny. Právní úprava zakazuje konzumaci alkoholu na pískovištích, hřištích, v okruhu sta metrů od škol a na dalších konkrétních místech. Mezi nimi je park, náměstí či několik ulic.
Město se už několikrát pokusilo prosadit vyhlášku, podle které by městští strážníci mohli pokutovat konzumenty alkoholu. Zatím ale neuspělo. Aktivita města byla totiž v rozporu se zákonem, a proto se nelíbila nadřízeným orgánům. Magistrát musel spornou vyhlášku zrušit. Nový předpis podle města odpovídá zákonu i názoru Ústavního soudu.