‚Každá informace zvyšuje šanci‘. Záchranáři v terénu testovali nový čip s diagnózou pacienta Urgent ID

V nedostupném terénu nebo při těžké dopravní nehodě spolu musí hasiči a záchranáři úzce spolupracovat. A právě to od úterka na Ústecku nacvičují jednotky z celé republiky i přilehlého Německa. Při šestidenním cvičení Rescue Patrol si hasiči i záchranáři vyzkouší třeba i použití přenosného defibrilátoru AED, tentokrát mohli použít i čip Urgent ID - v Česku vyvinutý nástroj, který by měl pomáhat identifikovat pacienty v bezvědomí.

Hřensko (Děčínsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým záchranářů a hasičů dorazil na Pravčickou bránu nad Hřenskem k ženě, která zkolabovala. Vedoucí lékař velmi rychle rozhoduje, že je třeba ženu resuscitovat a použít AED, tedy přenosný defibrilátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Vojtěcha Kovala

Při tomto cvičném zásahu si záchranáři mohli vyzkoušet i použití čipu Urgent ID. Figurantka ho měla na náramku na ruce a lékaři stačilo pouze přiložit mobilní telefon, aby se dozvěděl, že je žena diabetička a přizpůsobil tomu další postup.

„Dvě třetiny volání na záchranku je pro někoho, nikoliv pro sebe, takže jsme hledali, jak předat ta samá data, která jsou v aplikaci Záchranka, záchranářům jiným způsobem,“ popisuje Radiožurnálu Ondřej Wretzl, který Urgent ID vyvinul.

Je to NFC čip (tedy podobný, jaký je v platební kartě), na který pomocí stejnojmenné mobilní aplikace nahrajete svá osobní data - tedy krevní skupinu, případnou diagnózu a kontakty na blízké. K přečtení těchto údajů stačí mít chytrý telefon, který podporuje NFC technologii.

Jakákoliv informace pomáhá

„Naše aplikace je výhodou, ale není potřeba. Stačí buď jakákoliv NFC čtečka nebo jakákoliv dostupná aplikace. Další výhodou je, že většina telefonů s operačním systémem Android, když už NFC podporuje, tak to dokáže načíst sama,“ doplňuje Wretzl.

Jiří Vencl, lektor první pomoci v neziskové organizaci Záchranáři Česká Kamenice, potvrzuje, že jakákoliv informace zvyšuje šanci na úspěšný zásah, a to dokonce ještě před tím, než záchranáři dorazí na místo.

Prach, vysoká vlhkost a neznámé pachy. Psi záchranáři cvičili v hnědouhelném dole na Mostecku

Číst článek

„Při kontaktu s operátorem na linku tísňového volání a při sdělení těchto informací…jsem nemocný s tímto a tímto, beru léky na to a na to… je operátor schopný z těch informací postupovat ještě před tím, než by se sem záchranné složky dostaly,“ říká.

Urgent ID je možné koupit jako náramek nebo přívěšek na krk nebo na opasek. Pomáhat může nejen jako identifikátor zraněných, ale je vhodný i pro děti a seniory.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme