„Co by se stalo, kdyby se kapacity naplnily – jako že už plné jsou – a přestaly ty retenční funkce? Kočky by nás zaplavily a zdecimovaly životní prostředí,“ míní Lukáš Kristek ze spolu KasProCats.
Definitivní podobu budoucí celostátní evidence psů musí schválit nová sněmovna. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že k tomu dojde ještě letos a registr tak začne fungovat od ledna 2023.
Firma amerického vizionáře Elona Muska otestovala nový výkonný čip na prasatech. Vědci voperovali bezdrátové zařízení o velikosti mince do lebek zvířat.
Urgent ID je možné koupit jako náramek nebo přívěšek na krk nebo na opasek. Pomáhat může nejen jako identifikátor zraněných, ale je vhodný i pro děti a seniory.
Čínské úřady se podle Deníku N snaží zastrašovat a trestat Česko. A nejčastějším důvodem absencí na základních školách bývá u dětí bolest hlavy, píše Právo. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Známé osobnosti neboli influenceři mohou nevhodnou reklamou na návykovou látku, například alkohol, porušit zákon. Úřady ale neví, jak proti tomu zakročit. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Majitelé psů na Slovensku budou povinni pod hrozbou pokuty nechat psa čipovat nejpozději do 12 týdnů od jeho narození nebo dříve, pokud ho chtějí prodat či darovat.
Tři tisíce cestujících na švédských vlakových linkách platí za lístky biometrickým mikročipem v ruce. Alternativní způsob transakce představily v červnu tamní Státní dráhy.
Od roku 2020 bude v ČR zavedeno povinné čipování psů. Počítá s tím novela veterinárního zákona, kterou schválil Senát. Norma má také zpřísnit podmínky pro chov psů, cílem je omezit jejich množírny.
Do tří let bude v Česku nejspíš zavedeno povinné čipování psů. Má to zavést novela veterinárního zákona, kterou v pátek schválila sněmovna. Novela má také zpřísnit podmínky pro chov psů.
Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám. Sněmovní zemědělský výbor podpořil novelu zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro chov psů.
V Česku se stále nedaří efektivně bojovat proti množírnám psů. Tedy místům, kde majitelé zvířata nekontrolovaně množí čistě pro zisk. Štěňata navíc následně často končí i za hranicemi a stát tak přichází o peníze.
Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám, kde zvířata často trpí. Návrh zákona o zavedení identifikace psů dnes představili poslanci, ochránci zvířat a kynologové.
Poslanci, zástupci neziskových organizací a kynologové jdou do boje proti množírnám psů. Společně připravují návrh zákona, který počítá s plošným čipováním psů a se vznikem centrálního registru. Zvířata jsou v množírnách často týraná.
Havířovským pejskařům vypršela lhůta. Přesně před rokem radnice přijala vyhlášku, která jim nařizuje označit svého psa. I když měli na její splnění dostatek času, většina majitelů povinnost nedodržela. Ode dneška jim tak za neočipovaného psa můžou strážníci udělit až padesátitisícovou pokutu.
Už rok musí mít každý pes v České Lípě pod kůží čip. Díky němu je možné rychle najít jeho majitele, pokud se zvíře ztratí. Přesto v českolipském útulku končí i psi, kteří čip mají. Povinné čipování navíc městu nepřineslo očekávané úspory. Třetina majitelů zvířat totiž nařízení neuposlechla.
Ostravský magistrát upustil od plánů na městského veterináře, který by levněji čipoval psy. Musel by totiž přijmout stovky zvířat denně. Město proto raději zavádí příspěvek na čipování, který bude vyplácet majitelům psů.
Řadě Ostravanů vadí povinné čipování psů, které ve městě platí od začátku tohoto roku. Petici už podepsalo více než čtyři sta lidí. Kritici povinného čipování ale mají naději na změnu k lepšímu. Město totiž hledá cesty, jak čipování zlevnit.
Najít majitele zatoulaného psa by mohlo být rychlejší. Změnu má přinést povinné čipování psů a jejich registrace v jednotné databázi. Návrh brzy posoudí poslanci. Teď o povinnosti označit psa rozhoduje vedení města či obce. Registry čipovaných psů ale nejsou propojené.
Evidence psů by mohla být v Česku přehlednější. Najít rychleji majitele zatoulaného psa by mělo pomoci povinné čipování psů. Zákonodárci by měli tento návrh posoudit jako pozměňovací, při projednávání novely na ochranu zvířat proti týrání.
Slováci by od konce příštího roku mohli dostávat občanské průkazy s elektronickým čipem. Slovensko by se tak zařadilo k několika zemím Evropské unie, které už čipové občanky vydávají. Na čipu by bylo k dispozici více informací o dané osobě než je dnes na klasickém průkazu.