Ústavní soud dal novou šanci na náhradu za znárodněný podnik

Ústavní soud dnes dal Petrovi a Pavlovi Richtrovým alespoň teoretickou šanci na získání náhrady za brněnský podnik Elektromotor SVET, který byl jejich rodině znárodněn po druhé světové válce na základě dekretu prezidenta Beneše o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Soud k novému projednání vrátil jejich žalobu proti nečinnosti ministerstva financí. Úřad bude muset projednat jejich návrh na přiznání náhrady a vynést rozhodnutí.

Jeden z vnuků zakladatele továrny Petr Richter, ale ve Stalo se dnes říká, že o žádný průlom do tzv. Benešových dekretů nejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti náhrady zhodnotil ve Stalo se dnes vnuk zakladatele továrny Petr Richter

„Chtěl bych říci, že není to žádná senzace, žádný průlom do Benešových dekretů se jednat nemůže, protože dekrety jsou brány jako součást našeho právního řádu. To plně respektujeme, jenom jsem s bratrem chtěli, aby dekret 100 byl dodržen, v tom smyslu, že prezident jím stanovil znárodnění, ale za náhradu. A prezident Beneš byl slušný člověk,“ uvedl Richter.

To, že tehdy náhradu nedostali, vysvětlil tím, že v roce 1948 nastoupili bolševici. „Už v roce 1945 tady vlastně vládli. Takže oni neměli zájem vyplácet nějakou náhradu. A kdyby se někdo ozval, tak by skončil v kriminále.“

K možnému přiznání náhrady od současných úřadů se vyjádřil Petr Richter neurčitě: „To je ve hvězdách. Rozhodně nelze říci stoprocentně, jak to dopadne. Zvlášť při současné ekonomické situaci.“

Milan Kopp, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme