Úsvit přímé demokracie si zvolí předsedu, řešit bude i hospodaření

Úsvit přímé demokracie si na konferenci v Praze vybere nové vedení včetně předsedy. Kandidátů je několik, mezi nimi například válečný veterán Miroslav Lidinský, který má trvalé následky z vážného zranění v bojích proti Tálibánu, nebo předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí Úsvit přímé demokracie Marek Černoch (uprostřed)

Hnutí Úsvit přímé demokracie Marek Černoch (uprostřed) | Foto: Filip Jandourek

Kdo dnešní volbu vyhraje, povede spory oslabenou stranu, o jejíž účty se zajímá policie.

Na konferenci by se měly řešit i stranické peníze. O výdajích by v budoucnu mohlo rozhodovat víc lidí. To by chtěl prosadit i kandidát na předsedu Miroslav Lidinský.

„Je potřeba udělat jednu základní věc, a to je, aby strana měla široké vedení, aby bylo zainteresováno mnoho osob, které budou rozhodovat o tom, kam se případné finance budou přesouvat a jakým způsobem se s nimi bude hospodařit,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hnutí Úsvit přímé demokracie si zvolí na konferenci nové vedení. Co dál bude řešit, shrnuje Lenka Jansová

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marka Černocha prošla strana auditem a její hospodaření je v pořádku.

„Po konferenci budeme dávat dohromady nový web a jeden z kroků je, že tam bude i transparentní účet,“ podotkl Černoch.

Miroslav Lidinský a Marek Černoch by mohli mít při volbě předsedy další soupeře: poslance Karla Fiedlera, Petra Adama, Olgu Havlovou nebo tajemníka strany Jana Zilvara.

Okamura: V Úsvitu je pořád spousta peněz, mě už se netýkají

Poslanecký klub Úsvitu letos vyloučil bývalého šéfa a zakladatele Tomia Okamuru. Spekulovalo se o tom, že vyváděl ze stranické pokladny miliony. Okamura to odmítl. Teď říká, že ho další osud Úsvitu nezajímá.

„Po našem odchodu přijde ještě 50 milionů korun čistého, takže hnutí je vysoce ziskové, je v něm spousta peněz, ale to už se netýká nás, protože já, Radim Fiala a Jaroslav Holík v tom hnutí nejsme. Takže to, co bude někdo dělat se státním příspěvkem v řádu 50 milionů korun, už je otázka na něj, nikoliv na nás, protože my jsme odešli zcela bez peněz,“ tvrdí Tomio Okamura.

Kvůli sporům s Okamurou založili nejdřív nezávislí poslanci za Úsvit stranu Národní zájmy. Ta se pak s Úsvitem sloučila. Nejmenší parlamentní strana má 155 členů.

Hnutí Úsvit přímé demokracie | Foto: Český rozhlas

Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme