Delegáti listopadové konference COP29 v ázerbájdžánském Baku se nakonec dohodli, že bohaté země mají ty chudší podpořit částkou nejméně 300 miliard dolarů ročně, a to až do roku 2035.
Podle mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže se dceřiná společnost cítí podvedena, protože měla příslib, že půjde o nepolitickou akci. Obsah konference šel podle Kříže proti zájmům ČEZ.
Ázerbájdžán je v souvislosti s pořádáním COP29 kritizován nejen pro značnou závislost na vývozu fosilních paliv. Kritiku vyvolává také situace v lidskoprávní oblasti.
„Má cenu na ně upozorňovat a ukázat solidaritu. Můžeme tak učinit jejich život trochu bezpečnější,“ říká o ruských protirežimních umělcích pro server iROZHLAS.cz rakouský kunsthistorik Simon Mraz.
„Generál Karel Řehka se opakovaně vyjádřil, že Ukrajinci, kteří bojují za svobodu svého státu, bojují i za Evropu,“ vysvětluje mluvčí armády Magdaléna Dvořáková.
Média během úterý spekulovala o obsahu usnesení krajských organizací, které měl Fiala po nepříliš úspěšných krajských volbách obdržet a které měly vyzývat k uspořádání mimořádného kongresu.
Nejde jen o ruskou agresi vůči Ukrajině, ale i konflikt na Blízkém východě, vojenské puče v afrických zemích nebo i dezinformace, které přispívají k rozdělování společnosti.
„Evropané se nemusí bát Trumpa, když dodrží závazky NATO. Globsec se bude věnovat i obraně EU,“ řekl v rozhovoru analytik z Vysoké školy CEVRO Institut Daniel Koštoval.
„Přál bych si, aby se mladí Romové mezi sebou vnímali jako zdroj kolektivní síly. Ať pracují jako kolektiv na budování vyššího stupně odporu,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Zeljko Jovanovič.
Pondělní večer patří konferenci Hranice (ne)svobody, kterou pořádá ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla také Český rozhlas Plus. Hlavní hvězdou večera je americký historik Timothy Snyder.
Evropská unie usilovala o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem právě do konce června. Největší překážkou byl podle diplomatů dlouhodobě odmítavý přístup Maďarska.
„Pro nás samozřejmě výsledek voleb není vůbec povzbudivou zprávou. Já ale trvám na tom, že Marcel Kolaja je výborný kvalifikovaný uchazeč,“ uvedl ministr Lipavský.
Na konferenci se sejde zhruba 2000 zástupců politiky, hospodářství a mezinárodních organizací z asi 60 zemí, aby projednali možnosti rekonstrukce a Ukrajiny a posílení její hospodářské stability.
Filozofická fakulta řeší případ, kdy se její student v zahraničí prezentuje tituly, které nemá. Podle Etické komise porušil kodex, škola ale tvrdí, že nedokáže zjistit, zda si tituly přisvojil sám.
Belgický premiér Alexander De Croo zákaz večer označil za nepřijatelný a útok na svobodu projevu jen několik týdnů před evropskými volbami. Britský premiér rozhodnutí vnímá jako krajně znepokojivé.
„Vždy jsem říkal, že by politici měli vést zemi jako firmu. V EU to nevidím,“ prohlašoval před rokem šéf ANO Andrej Babiš na konferenci CPAC. Letos se ale do Maďarska nechystá, uvedl pro iROZHLAS.cz.
Jeho cílem je získat další voliče a hlavně hnutí dovést k tomu, aby bylo po příštích volbách do Sněmovny součástí vlády. Okamura vede SPD od samého počátku v roce 2015, kdy stranu zakládal.
Na konferenci vystoupí taky několik hostů – lídr společné kandidátky hnutí SPD a Trikolóra do evropských voleb Petr Mach. K delegátům promluví také bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus.
Česká iniciativa mí vedle nákupu 300 000 kusů munice nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 000 kusů. Na úterní konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zdůrazňoval i roli NATO.
Bill Clinton byl prezidentem USA mezi roky 1993 a 2001. Do Prahy přiletí v polovině března. V hlavním městě byl již několikrát. Poprvé přijel už v roce 1970, tehdy jako čtyřiadvacetiletý student.
„Jsme na nízkých procentech a musíme něco dělat, pokud to se stranou myslíme dobře a odpovědně. A to se nedá vyřešit za dva měsíce,“ říká jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Tuzemská veřejnost dostala nůž na krk. Pokud neuvolní fakticky neomezené finanční zdroje, nebude mít v dohledné době čím svítit. Možná ovšem byla konference jenom varováním.
Zástupci strany AfD a ultrakonzervativního křídla CDU na schůzce hledali způsob, jak ze země vyhnat miliony lidí, zjistil investigativní tým Correctiv.
Poprvé v dějinách klimatických konferencí všechny země světa projevily ochotu řešit hlavní příčinu člověkem způsobené změny klimatu, tedy spalování ropy, uhlí i plynu bez rozdílu.