V kauze vývozu Picassa uložil soud podmíněný trest
Za pokus o vývoz Picassova plátna do ciziny potrestal Obvodní soud pro Prahu 5 bývalého šéfa Středočeské galerie Jana Třeštíka čtyřměsíčním podmíněným trestem. Rozsudek zatím není pravomocný.
Soud Jana Třeštíka uznal vinným z toho, že se podílel na nezdařeném nelegálním pokusu vyvézt Picassův obraz v hodnotě 100 milionů korun do ciziny.
Podle obžaloby Třeštík podepsal výjezdní povolení pro obraz, ačkoli takovou pravomoc má jen ministerstvo kultury. Od počátku byl ale bývalý šéf Středočeské galerie v Kutné Hoře přesvědčený o své nevině. Celý případ v průběhu hlavního líčení označoval za zveličenou administrativní chybu:
„Je to nedorozumění, které vygradovalo díky zvýšené mediální pozornosti ne o ten případ, ale o to, že je to obraz za sto milionů korun. To je celá podstata té kauzy.“
Výrokem soudu byl proto galerista zklamán. Soudci Janu Šottovi nestačil argument obhajoby, že Třeštík listinu podepsal, protože nevěděl, že podle zákona nesmí.
„Tento právní omyl jej viny nezbavuje, neboť se jej mohl snadno vyvarovat. Stačilo mu, aby se seznámil se zákonem, podle kterého se rozhodl, že bude vydávat osvědčení. Ten zákon je poměrně krátký a stačilo do něho nahlédnout,“ vysvětluje Šott.
Tímto verdiktem ale případ nekončí. Třeštík i státní zástupkyně Zuzana Čapková si ponechali lhůtu pro případné odvolání.
„Obžalovaný nejednal nedbalostně, jednal úmyslně, nešlo o žádné administrativní pochybení. Došlo ke změně právní kvalifikace," uvádí Čapková.
Kauzou Picassova obrazu se budou soudy a policie zabývat i dál. Třeštík se totiž na přímém převozu díla nepodílel. Ten zajišťoval majitel hodnotného plátna, firma Interpoint. Na ni i na jejího jednatele Drahoše Lustiga by se teď policie měla intenzivně zaměřit. Podnět k tomu dal sám soudce.
Lustig v Třeštíkově případu dosud vystupoval jako svědek a nedá se vyloučit, že se jeho role v kauze brzy změní.