Ani pokračující boje neodradily české firmy od vývozu svého zboží na Ukrajinu. Podle Českého statistického úřadu měl vývoz za prvních pět měsíců hodnotu skoro 15 miliard korun.
„Dominoval opět zahraniční obchod s motorovými vozidly, a to jak na straně vývozu, tak dovozu. Naopak k nejvyššímu poklesu došlo u dovozu ropy a zemního plynu,“ uvedla Jana Mazánková z ČSÚ.
Turecká vláda zatím opatření, které podle agentury Bloomberg zablokovalo vývoz i dovoz, oficiálně neoznámila. Prezident Erdogan je však hlasitým odpůrcem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy.
Nová omezení pro ukrajinský vývoz mají podpořit unijní zemědělce. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, Unie na ně znovu zavede cla.
Mezi mrakodrapy v centru Ho Či Minova Města stojí česká restaurace Hoa Vien. Na jídelním lístku můžou návštěvníci najít guláš nebo smažený sýr. Česko chce do Vietnamu dostat ale i další produkty.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zákaz dovozu ruského obilí nijak neohrozí potravinovou bezpečnost v Evropě. Vítá i kroky Evropské komise ke zmírnění jejích ekologických požadavků.
Objem exportu byl za poslední týden o 420 000 barelů denně vyšší, než kolik Moskva slíbila, že bude v prvním čtvrtletí dodávat na trh. Čtyřtýdenní průměr překonal cílový objem o 80 000 barelů denně.
Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě a už déle než dva roky vede agresivní válku proti sousední Ukrajině, již dříve zavedlo podobný zákaz od září do listopadu loňského roku.
Evropská komise spustila vyšetřování státních dotací, které Čína poskytuje svým výrobcům automobilů. Jedná tak v reakci na expanzi čínských elektroaut do Evropy.
Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.
Za kritické zdroje považuje Evropská unie i takové, které jí pomáhají k dosažení cíle uhlíkové neutrality v roce 2050. Patří mezi ně suroviny pro výrobu elektroniky, solárních panelů či elektromobilů.
Omezení jsou podobná těm, která Čína zavedla od 1. srpna pro dva kovy potřebné pro výrobu čipů – gallium a germanium. Omezení v posledních měsících snížila vývoz těchto kovů z Číny.
Moskva minulý měsíc dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu.
Slabší byl minulý měsíc i dovoz, který se snížil o 7,3 procenta. Kromě slabé poptávky v zahraničí se Čína potýká také s menším zájmem nakupujících doma.
Úrodu rýže v zemi poškodily silné deště a ceny rýže se v Indii za poslední rok zvýšily více než o desetinu. Podle odborníků by omezení mohlo zvýšit světové ceny potravin.
Vzestup čínského automobilového průmyslu pomohl podpořit odklon od fosilních paliv. Už v loňském roce Čína předstihla Německo a stala se druhým největším vývozcem automobilů na světě.
„Ukrajinská energetická soustava již téměř dva měsíce funguje bez omezení pro spotřebitele a s přebytkem výkonu,“ uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.
Koordinační centrum podle Reuters uvedlo, že s plavbou tří lodí, které byly vypraveny v úterý, souhlasí ukrajinská a turecká delegace i zástupci OSN a že ruská delegace o ní byla informována.
Rusko je šestým největším producentem uhlí na světě. Teď, když více vývozu směřuje na východ do Asie místo na západ do Evropy, se však objevují logistické problémy.
Před válkou vyložení obilí trvalo pouhé dva dny. Teď je to čtyřikrát až pětkrát déle. Na místě tak čeká asi 800 náklaďáků a každý má naloženo kolem 20 tun obilí.
Téměř polovinu ukrajinského vývozu potravin, 48,9 procenta, letos tvoří kukuřice. Dalšími vyváženými potravinami jsou slunečnicová semena, slunečnicový olej, pšenice nebo ječmen.
Obilí se podle ekonomky Matesové stalo jednou z největších zbraní Ruska. „Už na začátku ruské agrese vzrostly ceny pšenice o 40 procent i přesto, že k tomu zatím nebyl žádný důvod.“