V Neographu musela zasahovat policie. Ve firmě to vře
Ve firmě Neograph, která pražskému dopravnímu podniku dodávala předražené jízdenky, musela v pátek zasahovat policie. Vyvrcholil tak spor uvnitř společnosti, která část peněz z jízdenek vyváděla na Panenské ostrovy. Přestože se pražský DP s firmou dohodl na ukončení smlouvy na dodávku jízdenek, mezi podílníky to stále vře. V kauze padlo už několik trestních oznámení. I na obchodního ředitele Neographu Vladimíra Sittu mladšího, který na nekalou činnost ve firmě před dvěma lety upozornil.
Podle Vladimíra Sitty mladšího do firmy kolem půl druhé vtrhlo asi 30 lidí - právníci a soukromá ochranka v čele s Janem Janků. Ten je podle Sitty už bývalý předseda, protože ho před pár dny za účasti notářky odvolali.
Alžběta Havlová přiblížila páteční incident ve firmě Neograph v Odpoledním Radiožurnálu
„Já když jsem byl v kanceláři a začal jsem si brát své osobní věci, tak členové ozbrojeného komanda, které tam přivedla AK Šachta, na mě skočili, začali mě mlátit, vyrvali mi z ruky můj mobilní telefon, na který já jsem si nahrával celý průběh mého příjezdu do společnosti, včetně všech zainteresovaných lidí. Ten mi vzali, zničili mi hodinky. Hodili mě do skleněné skříňky, takže jsem utrpěl i nějaké rány.“
Janků měl totiž v ruce rozhodnutí Městského soudu v Praze, že firma má nové představenstvo. „Lidé, kteří jsou v tuto chvíli předmětem vyšetřování z důvodu tunelování dopravního podniku, tak jsou znovu navoleni do představenstva společnosti a k mému úžasu se tam včera nacházeli všichni představitelé AK Šachta, kteří nemají žádný právní vztah ke společnosti Neograph. Přesto tam byli,“ říká k tomu Sitta a pokračuje:
„Samozřejmě jejich důvod byl zásadní, oni šli po informacích, které by je mohli ještě dále kompromitovat, protože probíhá vyšetřování a já stále nosím nové a nové důkazy.“
Sitta celý incident nahlásil na policii a byl i v nemocnici.
K násilí podle Janků nedošlo
Podle Jana Janků od roku 2006 nebylo představenstvo Neographu řádně jmenováno, proto se obrátil na Městský soud s návrhem na jmenování řádného představenstva. Ten mu vyhověl a jmenoval nové.
„Na základě tohoto soudního rozhodnutí jsme včera přišli do Neographu a převzali jsme s exekutorem, který z toho dělal exekutorský zápis, a pod dohledem policie vedení ve firmě Neograph. Takže i zabavování nějakých věcí a podobně, všechno bylo pod dohledem policie, která ty věci zabezpečila,“ tvrdí Janků.
Podle něj k žádnému násilí nedošlo, protože v současné chvíli to vyvádění peněz vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, který prý na místě byl také. Janků se vyjádřil, že orgány činné v trestném řízení mají přístup do společnosti. Kriminalisté podle něj zajistili důkazy o trestných činech bývalého vedení proti vlastní společnosti.
Firma byla podle Jana Janků a jeho právníků zneužívána a sloužila k podpoře jiných společností Vladimíra Sitty mladšího, který má teď zákaz do firmy vstupovat, a jeho otce.
Oznámení padlo už před 2 lety
Na nekalou činnost ve firmě upozornil přímo obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší. Stojí za ním například i nadační fond proti korupci. Ten na začátku měsíce oznámil, že u šedé eminence středočeské ODS Ivo Rittiga pravděpodobně končí miliony korun z předražených jízdenek.
Na Sittu ale podal žalobu předseda představenstva Jan Janků, který podezřelou smlouvu před čtyřmi lety za Neograph uzavřel.
Smlouvu mezi Neographem a DPP měla zprostředkovat firma Cokeville Asset se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Za tuto službu odváděl Neograph firmě Cokeville 17 haléřů z každé jízdenky. Dopravní podnik tak za lístky platil desítky milionů korun.
V kauze padlo už několik trestních oznámení. Ukončení současné smlouvy a uzavření nové navrhl v listopadu sám Neograph. Přiznával, že výroba jízdenek je dvojnásobně předražená.