Praha dostala nabídku na 400 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca. Nabídku od firmy Fatrade nechá prověřit

Pražská zdravotnická firma Fatrade nabídla vedení hlavního města 400 000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Vakcíny by městu údajně mohla dodat do tří týdnů za celkem 135 milionů korun. Informaci přinesl server SeznamZprávy, podle kterého vyvolal spory ve vládnoucí koalici. Vedení města chce nabídku prověřit a konzultovat s ministerstvem zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou a britskou farmaceutickou společností AstraZeneca

Firma Fatrade podle ředitelky tuzemského zastoupení AstraZeneky nabízí Praze vakcínu skoro za desetinásobek ceny, za kterou mohou látku nakupovat státy | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

AstraZeneca nyní podle ředitelky tuzemského zastoupení AstraZeneky Jarmily Dolečkové dodává vakcíny výhradně na základě závazků uzavřených se státy a mezinárodními organizacemi, v případě Česka na úrovni Evropské unie. „Pokud jde o zmiňované soukromé nabídky různých třetích stran, mimo tyto mezinárodní dohody, je pravděpodobné, že se jedná o padělek, který by měl být odmítnut a nahlášen Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ řekla serveru SeznamZprávy Dolečková. „Lze hovořit i o paralelním dovozu od neznámého zdroje,“ dodala.

Fatrade také podle ní nabízí Praze vakcínu skoro za desetinásobek ceny, za kterou mohou látku nakupovat státy. V rámci smlouvy s Evropskou komisí mohou jednotlivé vlády koupit vakcínu AstraZeneca podle Dolečkové za cenu zhruba 1,5 eura (v přepočtu asi 39 korun) za dávku, zatímco Fatrade nabídla Praze dávku vakcíny za téměř 13 eur (asi 340 korun), napsal server.

Německo, Francie a Itálie pozastavují očkování AstraZenecou. ‚Nevidím pro to důvod,‘ řekl Blatný

Číst článek

Odborná poradkyně Fatrade Iva Slaninová, která měla podle vedení Fatrade nabídku pro Prahu na starost, se odmítla k výrokům české šéfky AstraZeneky podrobněji vyjádřit. „Jsme distributor s veškerým oprávněním,“ řekla serveru. Také pro Radiožurnál pouze potvrdila, že společnost nabídku podala. 

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ČTK sdělil, že vedení města chce k veškerým nabídkám od soukromých firem přistupovat obezřetně. Koalice se podle něj shodla, že nabídku firmy Fatrade prověří u ministerstva zdravotnictví a českého zastoupení AstraZeneky.

„Následně se na základě zjištěných informací k celé záležitosti vrátíme. V případě, že by nám to dávalo smysl, chtěli bychom možnost nákupu koordinovat i s ostatními kraji. Na základě předběžných informací se však nezdá pravděpodobné, že bychom za město tu nabídku akceptovali,“ uvedl Hřib.

Podle serveru o nabídce jednala koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a zamýšlela ji prodiskutovat na pondělním jednání radních. K tomu nakonec nedošlo a materiál na program zasedání zařazen nebyl.

Nabídku a jednání o materiálu podle serveru odmítla například radní Hana Kordová Marvanová (STAN), podle níž není možné o obchodu jednat bez vědomí státu a ministerstva zdravotnictví. Navíc zamýšlený dokument pojednával i o vakcínách od firem Pfizer a Moderna.

Společnost AstraZeneca dodá do Česka o 40 procent méně vakcín. V dubnu jich bude zhruba 110 tisíc

Číst článek

„Tisk je připravený způsobem, že máme schválit nákup vakcín i od Pfizeru a Moderny, přitom v nabídce od firmy Fatrade nic takového není,“ uvedla podle SeznamZprávy Marvanová.

Radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě) serveru řekla, že vedení města hledá způsoby, jak lidi očkovat. „Hledáme všechny možnosti, jak dostat do republiky další vakcíny a zachránit tak další lidské životy. Zjišťujeme další informace, jednáme s ministerstvem zdravotnictví a dalšími institucemi,“ citovaly SeznamZprávy Johnovou.

Dodávky vakcíny od firmy AstraZeneca do Česka budou omezeny o 40 procent, uvedli v neděli na twitteru zástupci Chytré karantény. V sobotu informovali o tom, že pro celou EU budou dodávky omezeny o 73 procent.

Některé evropské země, například Německo, Francie, Itálie, Dánsko či Rakousko, očkování touto látkou zastavily kvůli podezřením na vážné vedlejší účinky, například krevní sraženiny. Česko žádná podobná opatření nechystá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme