Úřad práce ve Vejprtech začne vyplácet mimořádné dávky. Vyhořelý domov čeká na posudek statika

Vejprty na Chomutovsku se vzpamatovávají z nedělního tragického požáru v domově pro osoby se zdravotním postižením. Událost nepřežilo osm klientů domova. Dalších 30 lidí se pak kvůli požáru zranilo. Město teď začne řešit budoucnost objektu, kde klienti domova bydleli.

Vejprty Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov se zvýšenou péčí „Kavkaz“.

Domov se zvýšenou péčí „Kavkaz“. | Zdroj: ČTK

Vejprty čeká řada úkolů. Po vyčíslení škod a posouzení budovy statikem musí začít řešit, jak s vyhořelou budovou naloží. S její opravou chce pomoct například Ústecký kraj.

„Pokud to opravdu půjde, že bychom pomohli Vejprtům, aby se tam lidé mohli v rozumném čase, měsíc, šest neděl, vrátit a trochu se z toho psychicky dostali,“ potvrdil pro Radiožurnál hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřad práce v pondělí začne vyplácet mimořádnou dávku pro přeživší klienty vyhořelého domova ve Vejprtech na Chomutovsku. Podrobnosti přidává Jan Bachorík

Kraj chce městu poskytnout peníze a například i vysoušeče na nápravu škod po hašení požáru. Během pondělí pak mají od úřadu práce dostávat klienti mimořádnou dávku, jak zmínila při návštěvě Vejprt ministryně práce a sociálních věcí Michaela Maláčová z ČSSD.

„Zaměstnanci úřadu práce budou zde na místě, na radnici, na městském úřadě, a budou vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc. Tam lze využít částku až 50 tisíc na každého klienta. V osm okamžitě můžeme finančně pomoci,“ uvedla ministryně.

Městu nabídnul ihned po tragickém požáru pomoc s umístěním přeživších klientů jak Ústecký, tak i Karlovarsky a Jihočeský kraj. Podle starostky Jitky Gavdunové z ODS ale zůstanou klienti vyhořelého domova přímo ve městě.

Zeman na podzim vyznamená policistu, který při požáru ve Vejprtech zachránil devět lidí

Číst článek

„Vyhodnotíme situaci, zda budeme schopni se o ně dlouhodobě a kvalitně starat. A pokud ne, požádáme kraj, aby nám pomohl klienty umístit. Myslíme si, že teď by klienti měli zůstat u nás, protože tím jsou samozřejmě psychicky velmi poznamenaní. Myslíme si, že teď bychom měli zvládat tu situaci společně,“ vysvětlila Gavdunová.

„Také záleží, co nám řekne statik a odborníci, až se půjdou podívat do budovy, zda je možné se tam v nejbližších dnech vrátit, nebo ne. Zatím z dosavadních informací víme, že vyhořela společenská místnost. Ostatní dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené.“

Domov pro osoby se zdravotním postižením sloužil hlavně mentálně postiženým mužům. V době požáru jich v budově bylo 35. Osm z nich tragický požár nepřežilo.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme