Vláda schválila odkup vepřína v Letech. Smlouvu podepíšeme asi v září, řekl Herman

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda v pondělí odkup schválila, uvedl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD. Stát podepíše kupní smlouvu asi během příštího měsíce, uvedl ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Poté bude zveřejněna cena.

Lety (Aktualizováno: 14:14 21. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepřín v Letech na Písecku

Vepřín v Letech na Písecku | Zdroj: Profimedia

Stát dosud nezveřejnil částku, na které se domluvil se současným vlastníkem vepřína, společností AGPI. Firma přijala nabídku kabinetu před dvěma týdny.

Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády

Číst článek

„Jde o veřejné finance, ale na druhou stranu jde také o obchodního partnera, který je druhou stranou jednání. Musíme respektovat, že zde jsou určité obchodní zájmy společnosti, která se ne vlastní vinou dostala do složité situace,“ uvedl už dříve pro Radiožurnál ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Místopředseda představenstva firmy Jan Čech pak řekl, že záleží na tom, jaké podmínky státnabídne. Sumu prý AGPI zveřejní v případě, že se s vládou dohodne.

AGPI

Společnost AGPI sídlící ve Vrcovicích na Písecku je výrobní zemědělský podnik, specializuje se na výrobu vepřového masa a produkci čerstvých slepičích vajec. Věnuje se i výkrmu kuřecích brojlerů, rostlinné výrobě a obchoduje s průmyslovými hnojivy a pesticidy. Společnost měla loni tržby 388,4 milionu korun, meziročně o pět milionů vyšší. Zisk před zdaněním činil loni 7,4 milionu, v předloňském roce skončila firma ve ztrátě 15,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti AGPI zveřejněné ve Sbírce listin. Tržby divize výroby vepřového maso byly loni 172,5 milionu, činily 44 procent všech tržeb společnosti. Meziročně vzrostly o 18 milionů korun. Téměř dvacet procent tržeb měla divize výroby vajec, a to 77,2 milionu korun. Meziročně klesly o 17,3 milionu Kč. Divize výkrmu drůbeže přinesla tržby 23,9 milionu Kč, proti předloňskému roku vzrostly o 6,2 milionu.

Pokud stát areál skutečně odkoupí, vepřín plánuje zbourat a v místě bývalého koncentračního tábora postavit památník. „Pokud by se podařilo areál odkoupit, proběhla by demolice všech objektů, následovala by rekultivace pozemku a byla by vypsaná soutěž na výstavbu nového památníku," uvedla už dřív Simona Cigánková z ministerstva kultury.

Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za jiný vepřín, nyní se ale prodeji nebrání. Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun.

O odkupu a zbourání vepřína diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce.

Tábor v Letech

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl určen mužům, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Stejné zařízení existovalo také v Hodoníně u Kunštátu.

V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Na 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme