Vojenský újezd v Brdech skončí. Co s ním bude dál, ještě není jasné
Plocha vojenských újezdů se zmenší o třetinu. Armáda zcela opustí Brdy. S takovým plánem počítá materiál, který dnes předkládá ministerstvo obrany vládě.
Opuštění prostoru v Brdech a zmenšení dalších újezdů se obejde bez omezení výcviku vojáků, potvrdil ministr obrany Alexandr Vondra. Armáda zredukuje plochu o 42 000 hektarů ze současných skoro 130 000.
„Území vojenských újezdů dnes nemají katastry, čili bude nutno obnovit katastry. Budeme to dělat v konzultaci s ministerstvem vnitra a zejména s obcemi, protože je důležité, aby jejich požadavky byly nějakým způsobem zohledněny. Budeme pořádat ankety v sídelních útvarech, zda chtějí vzniknout jako samostatné obce, což budou možná dva případy,“ řekl Vondra.
A právě rozdělení opuštěných prostor bude ministerstvo a armáda projednávat s přilehlými obcemi a kraji. Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec podporuje návrat k původním hranicím před ustavením újezdu Brdy.
„Nemáme zájem o majetek, máme pouze zájem v zájmu obcí a občanů řešit jejich katastry. Chceme se pouze vrátit k původním hranicím před tím, než byl tento vojenský újezd zřízen. Takže nechceme nic jiného než to, aby katastry těchto obcí šly po rozvodí potoků, říček, které v této oblasti pramení. Pokud by to stát převedl z vojenské správy do civilní, tak by musel jako původce ekologických zátěží a i nevybuchlé munice ji odstranit, než tam pustí lidi,“ shrnul Chovanec.
Opačný názor na rozdělení území má středočeský hejtman David Rath: „Je zásadní, aby vláda řekla, co s tím, jak to zaplatí a v jakém časovém horizontu. Zatím je území na katastru Středočeského kraje a my nevidíme důvod, proč by se na tom cokoli mělo měnit od stavu, který platí.“ Armáda se zbavuje těch částí újezdů, které k výcviku využívala jen sporadicky. Kvůli změně hranic výcvikových prostorů bude vláda muset změnit zákon o zajišťování obrany státu.
Vojenský újezd v Brdech