Od Nového roku turisté budou moci boletický újezd navštívit pouze během letních víkendů a o státní svátky. Ubude také tras, po kterých se budou moci vydat.
Ministerstvo uvedlo, že se armáda v Ralsku nechystá obnovovat letecký provoz na letišti Hradčany. Újezd by měl sloužit hlavně pro občasná několikadenní cvičení.
Zápach z požáru v Meklenbursku-Předním Pomořansku je cítit i v sousedním Sasku. Ve vzdáleném Lipsku a v Drážďanech kvůli němu hasiči přijali řadu telefonických upozornění.
Lesníci na Libavé budují nové rybníky. Kvůli suchu. Chtějí tak zadržet v krajině vodu a pomoci tamním lesům. Libavsko je lokalitou dlouhodobě postiženou suchem a proto se tam mimořádně daří kůrovci.
Zbavit se nepotřebných pozemků a ušetřit za jejich údržbu. To byl jeden z cílů zmenšení vojenských újezdů v Česku. Už po pěti měsících se ale ukazuje, že tato změna omezila například výcvik vojáků na Libavé na Olomoucku. Vojáci tak přišli o několik důležitých lokalit. Armáda ale potíže odmítá a zcivilněným obcím za ně žádné nájemné platit nechce.
Premiérové volby v Polné na Šumavě na Českokrumlovsku vyhrálo místní sdružení nezávislých kandidátů. V sedmičlenném zastupitelstvu obsadí šest křesel. Zbylý mandát pak připadne sdružení Přípravný výbor obce Polná. Voleb se zúčastnilo téměř 74 procent voličů. Polná na Šumavě se stala novou obcí 1. ledna po zmenšení vojenského újezdu v Boleticích.
Velký zájem voličů provázel první obecní volby v nově vzniklých obcích, které byly vyčleněny z vojenského újezdu Hradiště na hranicích Karlovarského a Ústeckého kraje. Bražec a Doupovské Hradiště si zvolily své zastupitele a voličská účast v obou obcích přesáhla 65 procent. Obě obce budou součástí Karlovarského kraje.
Tři nové obce vyčleněné na začátku letošního roku z Vojenského újezdu Libavá povedou sdružení nezávislých kandidátů. Rozhodli o tom voliči v obecních volbách, které se ve Městě Libavá, Kozlově a v Luboměři pod Strážnou konaly po 70 letech. O první volby byl mezi lidmi velký zájem. Volební účast se pohybovala od 63,7 do 84,4 procenta. Nejvíce voličů přišlo v Luboměři.
V šesti obcích vzniklých z bývalých vojenských újezdů dnes lidé volí své zastupitele a zdá se, že místy by o ně mohl být slušný zájem. Třeba v Luboměři pod Strážnou na Přerovsku překročila volební účast už kolem poledne padesát procent. Kromě šesti nových obcí se dnes volí také ve čtyřech dalších, kde se zastupitelstva rozpadla. Volební místnosti se všude uzavřou ve 22 hodin.
V šesti českých obcích se v sobotu historicky poprvé otevřou volební místnosti. Tyto obce vznikly začátkem roku na území bývalých vojenských újezdů. Jsou mezi nimi třeba Město Libavá, Luboměř pod Strážnou nebo Kozlov. Desítky let tu jejich obyvatelé žili pod správou armády, teď mají možnost vybrat si své starosty.
Brdy jsou ode dneška Chráněnou krajinnou oblastí. Na některá místa bývalého vojenského újezdu se lidé podívají po devadesáti letech. Armáda zatím odminovala polovinu území, celé ho zpřístupní do konce roku 2018.
Po zmenšení Vojenského újezdu Boletice vzniká v jižních Čechách nová obec Polná na Šumavě. Dvě stovky obyvatel teď mají před sebou důležité rozhodnutí - sestavit kandidátní listiny pro volby do obecního zastupitelstva. Stihnout to musí do 11. listopadu.
Hasiči stále bojují s požárem 4 hektarů lesa u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Před 21. hodinou se jim podařilo požár lokalizovat. S likvidací ohně v nepřístupném terénu pomáhal více než 15 jednotkám hasičů také vojenský vrtulník. Zásah podle hasičů potrvá až do rána.
Senát rozhodl o zrušení Vojenského újezdu Brdy a zmenšení dalších výcvikových prostorů. Normu nyní dostane na stůl prezident Miloš Zeman. Pokud ji podepíše, vznikne od roku 2016 místo brdského újezdu chráněná krajinná oblast. Část území navíc přejde ze Středočeského na Plzeňský kraj.
Senát dnes nejspíš podpoří zrušení vojenského újezdu Brdy. Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO ho už armáda nepotřebuje. Zrušením navíc ušetří 70 milionů korun. Zmenšit se mají také další výcvikové prostory.
Sněmovna schválila vládní normu, která zruší Vojenský újezd Brdy a zmenší další výcvikové prostory. Armáda je v současném rozsahu podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO nepotřebuje. Předloha teď míří k projednání do Senátu.
Desítky let jsou obce na Libavsku součástí vojenského újezdu. Pro život místních tak platí pravidla, která jim diktuje armáda – nemohou vlastnit domy ani byty a o podnikání v místě bydliště si mohou nechat jen zdát. Teď mají naději, že to zákon změní.
Někteří lidé uprostřed hojné houbařské sezóny riskují zranění i tučnou pokutu. Navzdory přísnému zákazu houbaří ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku. Jak potvrdilo vedení tohoto vojenského prostoru, počet návštěv bez řádného povolení je teď vyšší než v jiných obdobích roku.
Zhruba dvě stovky běžců se podívaly na druhý nejvyšší vrchol Brd - Prahu. 862 metrů vysoký kopec je přitom běžně nepřístupný. Organizátorům závodu Brdská pětadvacítka se ale podařilo vyřídit u armády speciální povolení pro vstup do vojenského újezdu.
Sněmovna v úvodním kole podpořila předlohu o zrušení vojenského újezdu v Brdech a zmenšení dalších výcvikových prostorů. Teď se budou normou zabývat poslanci výborů pro obranu a životní prostředí.
Ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku v noci hasiči likvidovali rozsáhlý požár. Oheň vznikl po cvičných střelbách a zasáhl asi 300 hektarů území. Samotní vojáci na hašení nestačili a museli povolat profesionální záchranáře z Karlových Varů. Obydlí okolo újezdu požár nijak neohrozil.
S jarním počasím pokračuje armáda v čištění Brd od munice. Už za necelé dva roky by totiž měli vojáci předat újezd civilní správě, aby tam mohla k 1. lednu 2016 vzniknout Chráněná krajinná oblast Brdy. Starostové doufají, že tím skončí „bezvládí“, se kterým mají obce v Brdech v posledních dvou letech značné potíže.
3:59
|Petr Kološ, Marika Táborská, Petra Hosenseidlová|Regiony
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) je pro rušení vojenského újezdu Brdy na Berounsku. Řekl to po jednání se zástupci obcí a vedení Plzeňského a Středočeského kraje. Zrušení připravují už 2,5 roku ministerstva obrany, vnitra a životního prostředí.
Plzeňský a Středočeský kraj se dál přou o budoucnost Brd po zrušení vojenského újezdu. Středočeši původně požadovali, aby celé území připadlo jim. Nově starostové i středočeské hejtmanství navrhují újezd zachovat. Naproti tomu brdské obce v Plzeňském kraji stále trvají na tom, aby byl vojenský újezd po zrušení rozdělen mezi Plzeňský a Středočeský kraj podle historických hranic před vznikem újezdu.
Budoucnost vojenského újezdu Brdy bude dnes tématem jednání starostů dotčených obcí z Plzeňského kraje s hejtmanem Václavem Šlajsem. S ním se zástupci 15 radnic sejdou ve Strašicích. Důvodem je návrh zákona na zrušení újezdu, který vzešel z kabinetu Jiřího Rusnoka a který nová vláda stáhla z projednávání ve sněmovně. To se nelíbí ani hejtmanovi ani starostům.
Ministr obrany Martin Stropnický se rozhodl odložit projednávání zákona o zrušení vojenských újezdů. Vyvolalo to velké pozdvižení hlavně kvůli Brdům, protože zrušení Vojenského újezdu Brdy a jeho přeměna na chráněnou krajinnou oblast se už považovaly za hotovou věc. Jenže ne každému se to líbí.