Vondra vyznamenal válečné veterány. Mezi nimi i vojáky v aktivní službě

Dvanáct válečných veteránů dnes dostalo záslužný kříž ministra obrany. Česko si dnes stejně jako řada dalších zemí připomíná Den válečných veteránů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt při příležitosti Dne válečných veteránů  v pražském Národním památníku na Vítkově

Pietní akt při příležitosti Dne válečných veteránů v pražském Národním památníku na Vítkově | Zdroj: ČTK

Na několika místech v zemi dnes představitelé státu a armády vzpomínali na veterány z druhé světové války, protikomunistického odboje i novodobých válečných konfliktů.

Záslužný kříž ministra obrany dostala i válečná veteránka Marie Charvátová. Jako zdravotní sestra působila například v misi UNPROFOR, dnes pečuje o válečné veterány z druhé světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den válečných veteránů připomněl ve vysílání Radiožurnálu historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu

Mezi oceněnými je i Helena Steblová, která za druhé světové války skončila v koncentračním táboře, protože pomohla zachránit život raněnému partyzánovi. Ocenění získalo i pět vojáků za účast v misích na Balkáně a Iráku.

Jeden z největších problémů je podle ministra obrany Alexandra Vondry to, že lidé zejména veterány z novodobých konfliktů neuznávají.

„My se snažíme šířit v české veřejnosti povědomí o Dni válečných veteránů včetně té symboliky vlčího máku. Jde o to, aby si veřejnost skutečně vážila lidí, kteří nasazovali život za naši svobodu a demokracii a mnozí z nich i padli,“ řekl Vondra.

Z pracovního lágru do Pattonovy armády aneb příběh válečného veterána

Číst článek

Den veteránů se slaví po celém světě 11. listopadu, protože v tento den bylo v roce 1918 podepsáno příměří mezi spojenci a Německem, a skončila tak první světová válka.

Podle historika Jiřího Rajlicha z Vojenského historického ústavu je ale Den válečných veteránů či Den příměří především anglosaskou záležitostí.

„Když jdete dneska Londýnem, najdete jenom málo lidí, kteří nemají na klopě ten rudý vlčí mák, a netýká se to jenom typických Anglosasů, ale i Britů tmavé či žluté pleti,“ poznamenal historik, který se z Londýna právě vrátil.

Britská královna Alžběta II. s květem vlčího máku na kabátě | Foto: ČTK/AP

Připomněl také, že zatímco v anglosaském světě se v tento den začalo na oběti první světové války vzpomínat bezprostředně po jejím skončení, tak u nás se tehdy začal slavit 28. říjen, den vzniku Československa.

„Konec konců Čechů se týkalo spíš to příměří ze 4. listopadu 1918, kdy bylo uzavřeno příměří mezi Rakousko-Uherskem a Itálií. Ten svátek si razil cestu pozvolna v 90. letech a teprve v roce 2001 se stal oficiálním svátkem v českém kalendáři. A myslím si, že za těch 11 roků si už vydobyl poměrně slušnou tradici,“ konstatoval Jiří Rajlich.

Eva Rajlichová, Marika Táborská, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme