‚Novodobých‘ veteránů je v Česku přibližně 16 tisíc a zlepšit o ně péči, třeba i s pomocí kontaktních pracovníků a komunitních center, se postupně snaží ministerstvo obrany.
„Je to představa o tom, že existuje nějaká lepší smrt, a tou je smrt na bojišti. Ten kult je velice silný a myslím, že se přidává jako jeden z hlavních sloupů dnešního režimu,“ vysvětluje Příhoda.
Na pobřeží Normandie se konala řada ceremonií, které připomínaly 80 let od námořní invaze, která spojeneckým vojskům zajistila rozhodující vítězství nad nacistickým Německem.
Vlčí máky, symbol válečných veteránů, na hroby položily oficiální delegace při oslavách konce 2. světové války. Na hrobech židovských vojáků byly zase kamínky, které plní obdobnou funkci jako květiny.
Jeden ze dvou posledních žijících československých veteránů RAF měl 2. května sté narozeniny. Na oslavu na kbelském letišti dorazila jeho rodina i britský velvyslanec.
Když proti sobě postavíte vojákanebo policistu a profesionálního zápasníka, kdo vyhraje? To se brzy dozvědí diváci galavečera bojových sportů na podporu válečných veteránů Fighters for Veterans.
Péče o české bojovníky z Jugoslávie či Afghánistánu se změní. Detaily popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Robert Speychal.
Matka a sestra zesnulého veterána Jiřího Schamse se od jeho smrti v roce 2015 snaží, aby podnikatel Hynek Čech přestal ve svých firmách používat Jiřího přezdívku „Regi“.
Volyňská Češka se poprvé do bojů dostala v karpatsko-dukelské operaci v září 1944. Na jaře 2017 Brůhová obdržela Záslužný kříž náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky III. stupně.
Poslední žijící český stíhací pilot RAF zemřel 25. března. Boček byl držitelem mnoha vyznamenání, blahopřejný dopis mu ke 100. narozeninám poslal i britský král Karel III.
„Spitfire, to byl kočár, to bylo neskutečný letadlo, perfektní letadlo,“ chválil Emil Boček stroj, ve kterém za druhé světové války létal. Z okupované vlasti odešel, když mu bylo 16 let.
V Česku je téměř 16 tisíc novodobých válečných veteránů, kteří se zahraničních misí účastnili po roce 1989. Mnohé trápí psychické problémy po návratu z mise, ale také každodenní potíže v rodině.
Veteráni ukrajinské války jsou připravení znovu bránit svoji zemi. Potýkají se ale také s problémy po návratu do civilního života. Přečtěte si více v reportáži.
Soudkyně v pondělí nařídila umístit třiatřicetiletého veterána námořní pěchoty do vazby bez možnosti kauce kvůli obvinění ze čtyřnásobné vraždy. Bývalému vojákovi byl přidělen veřejný obhájce.
Viktor Wellemin obdržel za své zásluhy medaili Za chrabrost, britské vyznamenání Africa Star nebo Záslužný kříz ministra obrany České republiky II. stupně.
„Nerozumím tomu, kdo vystrašil soudy, že by se měly měnit jejich adresy,“ zlobí se historik Pavel Paleček, který před pár lety do Česka přivezl ostatky válečného veterána, generálmajora Knorra z USA.
Stehlíkovi ministerstvo nabídne prodloužení vojenského závazku a odbor i nadále povede voják. Metnar v příštích týdnech vládě předloží usnesení, které umožní zachovat stávající podobu odboru.
Před 101 lety skončila první světová válka. Na 11. listopad připadá i Den válečných veteránů, kteří se zapojili do boje za svobodu a demokracii. Tento den se v Česku slaví jako významný od roku 2001.