Vrtulník začal s odstraňováním pokácených stromů z prostoru vysokozátěžových bariér ve Hřensku

Správa národního parku České Švýcarsko začala s odstraňováním pokácených stromů, které překáží vysokozátěžovým bariérám ve Hřensku na Děčínsku ve správném fungování. Speciální zábrany chrání město před uvolenými balvany.

Hřensko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správa národního parku České Švýcarsko začala s odstraňováním stromů z vysokozátěžových bariér

Vrtulník teď pracuje podél hlavní silnice z Čech do Německa | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

„Vrtulník odstraňuje popadané stromy z prostoru vysokozátěžových zábran. Má dvě vazačské party – jedna skupina připravuje břemeno támhle vzadu. Vrtulník odnese to břemeno pryč a přiletí k připravenému břemeni na druhé straně. Mezitím ta první parta připraví další břemeno, a takhle se střídají,“ popisuje mluvčí parku Tomáš Salov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrtulník začal s odstraňováním pokácených stromů z prostoru vysokozátěžových bariér ve Hřensku

Vrtulník teď pracuje podél hlavní silnice z Čech do Německa. „Jsou to zkušební lety, které mají ověřit náročnost transportu stromů,“ vysvětluje Salov.

Je totiž nutné vyzkoušet, jak rychle a efektivně pracuje pozemní personál, který vrtulníku připravuje náklad. Ten ho pak odnáší na holinu nad Hřenskem. Během pár minut je ale zpátky – mezitím už musí být další náklad připravený k transportu.

Vrtulník MI8, který v minulosti vynesl v Českém Švýcarsku například altán na Mariinu vyhlídku, je ale závislý na rozmarech počasí. Kolem poledního se proto modrý stroj kvůli silnému větru musel usadit na louce u Mezné.

Musí zmizet na 700 kmenů

„Dnes jsme udělali tři rundy. Trochu komplikovanější je to kvůli tomu, že pracujeme nad obytnými domy a nad frekventovanou silnicí, takže se musí zastavovat doprava,“ vysvětluje pilot vrtulníku František Kšan.

Když totiž se strojem letí nad hlavním tahem z Čech do Německa, musí strážci parku na chvíli zastavit z bezpečnostních důvodů provoz.

Správa národního parku musí během čtyř měsíců, než začne na jaře sezona hnízdění vzácných ptáků, nechat zpoza bariér odnosit bezmála 700 kmenů. Zaplatí za to necelých osm milionů korun.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme