Výběr z médií: nové baterie vyvinuté českými vědci, stabilita akcií ČEZ a epidemie chřipky za dveřmi

V českém tisku se v úterý dočtete, že čeští vědci vyvinuli nový typ nabíjecí baterie, informuje Deník. Akcie společnosti ČEZ jsou nejméně stabilní od finanční krize v roce 2008, píše deník E15. A podle MF Dnes se blíží silná epidemie chřipky. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

Stabilitu akcií ČEZ ovlivnilo to, že zástupci vlády nastínili možnost, že by výrobní kapacity podniku mohl stoprocentně vlastnit stát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

E15

Akcie společnosti ČEZ jsou nejméně stabilní od finanční krize v roce 2008. To je téma deníku E15. Důvodem je nejistá budoucnost polostátního podniku. V létě šlo přes energetické akcie až 60 procent peněz, které investoři na burze utratili. Před rokem to nebyla ani třetina.

Deník

Deník informuje o novém typu nabíjecí baterie, kterou vyvinuli čeští vědci. Na její výrobu používají levné a recyklovatelné materiály, které jsou běžně dostupné. Vynález má navíc velmi dobrou výdrž. Po pěti stech cyklech nabití a vybití jeho výkonnost nijak významně neklesala. Využívat se může například pro ukládání energie ze solárních nebo větrných elektráren.

Koronavirus se v Česku šíří rychleji už sedmý den. Testuje se více, počet hospitalizovaných klesá

Číst článek

Mf Dnes

Blíží se silná epidemie chřipky. Upozorňuje na to úterní Mf Dnes a píše, že v posledních měsících přibývá o polovinu víc respiračních onemocnění než v době před covidem. Lidé mají totiž podle lékařů slabší imunitu než před pandemií koronaviru. Obranyschopnost snižuje i stres kvůli energetické krizi nebo válce na Ukrajině. Ohroženým skupinám proto lékaři doporučují očkování.

Hospodářské noviny

Drahé energie sráží hodnotu firem. Všímají si toho Hospodářské noviny. Investoři teď totiž víc hledí na energetickou náročnost společností a budoucí ziskovost. V ocenění se odráží také to, jestli mají podniky zajištěné dodávky energií a u jakého dodavatele. Některé firmy teď nemůžou najít kupce. Situace se nejvíc dotýká skláren, hutí nebo pekáren.

Právo

Bývalí havíři se bojí o střechu nad hlavou, to je titulek úterního Práva. Finské a zděné rodinné domky na Ostravsku a Karvinsku vlastní švédská společnost Heimstaden. Ta chce ale část budov prodat, protože jsou ve špatném stavu. Obyvatelé ostravské Liščiny dostali dopis, kde firma píše, že pokud si byt neodkoupí současní nájemci, půjde do dražby. Nájemníci proti tomu podepisují petici.

Kateřina Bečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme