„Lidí s covidem v nemocnicích přibývá. Na počátku září jsme byli na mírných desítkách hospitalizovaných, teď tam je s covidem zhruba 300-350 osob,“ říká pro Radiožurnál epidemiolog Roman Prymula.
„Dříve se hovořilo o věku nad 65 let, ale řada výzkumů prokázala, že riziko chřipky stoupá již od 50 let věku,“ říká v Ranním interview na Radiožurnálu Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.
O epidemii akutních respiračních infekcí odborníci hovoří ve chvíli, kdy nemocnost přesáhne 1600 až 1700 nemocných na 100 000 obyvatel. Za předchozí týden stoupl počet nemocných na 1750 na 100 000.
„Nemocným doporučujeme nejprve využít všech možností samoléčby. Potřebujeme znát určitý vývoj onemocnění,“ popisuje dětská lékařka a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová.
„Očkovat by se měli zejména senioři a rizikové osoby,“ říká v rozhovoru lékařka Ludmila Bezdíčková. Upozorňuje také na prevenci a včasnou konzultaci zdravotního stavu s praktickým lékařem.
„Každý člověk totiž dostal vakcínu v jinou dobu, má jiný počet dávek, prodělal třeba covid. Takže individualizace je už hrozně veliká,“ vysvětluje molekulární genetik Jan Pačes.
Vakcínu proti omikronu XBB.1.5, která je v Česku dostupná od září, má zhruba 100 tisíc lidí. Za úterý jich přišlo k očkování kolem 8500. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.
Vakcína do nosu je navíc účinnější než ta běžná. Navodí imunitní odpověď v místě, kde se osoba setkává s virem chřipky. Toto očkování je dostupné pro děti od dvou do osmnácti let.
Seniorům je určený nový typ vakcíny, který u nich dokáže lépe navodit imunitu. Celková proočkovanost proti chřipce je u nás kolem osmi procent. Mezi seniory se nechává očkovat necelá čtvrtina.
„Apelujeme na lidi, aby začali s očkováním hned teď, protože ta doba je opravdu ideální. Respiračních infekcí je ještě poměrně málo a na očkování by měl jít člověk zdravý,“ říká Cyril Mucha.
V případě očkování na covid je to plně hrazeno pro všechny, u chřipky nad 65 let. Mladší si mohou nechat očkování proplatit z fondu prevence své zdravotní pojišťovny,“ doplnil Petr Šonka.
V České republice onemocní chřipkou každoročně statisíce lidí. Zájem o očkování je podle oslovených praktických lékařů dlouhodobě stejný a ani letos neočekávají nějaký velký nárůst.
Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest bylo v zemi za minulý týden asi o čtvrtinu méně než za předchozí týden.Pokles však podle odborníků neznamená, že by epidemie skutečně zpomalovala.
Epidemiologové evidují výrazný nástup chřipky - nemocných ve všech věkových kategoriích přibylo o 60 procent. Chřipka se běžně prosazuje kolem poloviny ledna, letos ale začíná dominovat už teď.
Konkrétně v nemocnici Motol podle Bočka v neděli v podvečer lékaři na pohotovosti ošetřili 134 dětí a dalších zhruba 60 pacientů bylo v řadě. Čekací doba se pohybovala kolem sedmi až osmi hodin.
V mezitýdenním srovnání se nemocnost k pondělku zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou.
Rychlé šíření virových infekcí potvrzují i hygienici v regionech.
„Nejvíc dětí chodí s RS virózami, o které ohrožují nejvíce nejmenší děti. Rozhodně se potýkáme s chřipkou, nejsme úplně v epidemii, ale myslím, že se tam blížíme,“ říká lékařka.
Řešením je podle molekulárního genetika univerzální protilátka. Měla by být schopná bránit i kmenům, které zatím nevznikly. Jan Pačes také posuzoval covidovou situaci v Číně.
Na jaře by se mohla otevřít mezinárodní odborná debata, jestli bude u covidu-19 nutná izolace. Podle předsedy České vakcinologické společnosti se ale Evropa na jednom řešení nedomluví.