Bez elektřiny je nyní 21 tisíc domácností. Ve třech oblastech vyhlásili nejvyšší povodňový stupeň
- Bez elektřiny je podle skupiny ČEZ 21 tisíc domácností.
- V Česku má během pátku dál vytrvale pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území hrozí záplavy.
- Zatím jsou čtyři místa se třetím stupňem ohrožení: Dolní Olešice, Špindlerův Mlýn, Židlochovice, Boskovice.
- K večeru situaci zkomplikuje silný vítr, který může mít v nárazech okolo 100 kilometrů za hodinu.
- Vodohospodáři již několik dní upouštějí přehrady a města i hasiči chystají pytle s pískem. Zrušená je rovněž řada kulturních akcí.
- Výstraha před extrémními povodněmi nově platí pro celou zemi kromě západu Čech. Dopoledne se sešel Ústřední krizový štáb, odpoledne zasedla i Ústřední povodňová komise.
- Mezi prvními evakuovanými bylo 125 lidí z chatové oblasti Biskoupky v Jihomoravském kraji.
- Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka hrozí zatím povodně hlavně na drobných tocích.
Bez dodávek elektřiny je kvůli silnému větru a dešti zhruba 21 tisíc domácností, potvrdila mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Energetici řeší 37 poruch na vedení vysokého napětí, které způsobily hlavně pády stromů nebo větví. Nejvíc poruch je ve východních a středních Čechách.
Jak se připravit na povodně? Ministerstvo vnitra zveřejnilo pokyny pro obyvatele rizikových oblastí
Číst článek
Čtyři místa se už dostala na stupeň třetí povodňové aktivity: Dolní Olešice, Špindlerův Mlýn, Židlochovice, Boskovice. Největším nebezpečím jsou podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) hlavně drobnější toky v důsledku silných lokálních srážek.
Celkem dvacet míst je pak na druhém povodňovém stupni, zejména ve východních částech republiky.
„Bohužel také musíme očekávat na některých tocích až padesátiletou, stoletou či i více než stoletou vodu. To se týká Sázavy, Bělé či Novohradky. Obzvláště se to týká horních toků řek tam, kde řeky odvodňují pohoří,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu.
Brnem protékají dvě řeky, Svratka a Svitava, a hasiči na jejich březích rozmísťují tisíce pytlů s pískem. Podle Hladíka by právě vysoký průtok na jejich soutoku mohl způsobit problém a řeka by se mohla vzedmout.
Podívejte se na mapu aktuálních stavů řek a jejich průtoků v celém Česku
Číst článek
Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje na síti X již informoval o první evakuované skupině lidí. Šest hasičských jednotek evakuovalo 125 lidí z chatové oblasti Biskoupky na Brněnsku přes zaplavený most. „Převážíme je pak na bezpečné místo, odkud již budou mít vlastní transport,“ uvedl hasičský sbor.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Povodňový stupeň od čtvrtka
Na nižších povodňových stupních byly řeky na východě země už ve čtvrtek odpoledne. Vítr pak může v kombinaci s podmáčeným terénem způsobit polomy a vývraty stromů. Lesy ČR kvůli tomu nedoporučují lidem vstup do lesů.
Varování před extrémními srážkami nově platí na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejňuje aktualizované mapy s přehledem výstrah platných den po dni na svém webu.
Srážky se v průběhu pátku a dalších dnů budou přesouvat na západ. S výjimkou Plzeňského kraje od pátečního večera rovněž na celém území Česka platí výstraha před silným větrem.
„Právě na tu návětrnou stranu hor bude (vítr) ty srážky hnát. To znamená, že severní pohoří počínaje Lužickými horami, především pak Jeseníky, částečně i Beskydy a vlastně celá Morava, tak tam by měly padat ty extrémní srážky,“ uvedl ředitel ČHMÚ Mark Rieder.
Hasiči ve čtvrtek začali chystat potřebnou techniku, včetně nákladních automobilů s hydraulickou rukou vhodných pro evakuaci lidí i přepravu materiálu, vyprošťovacích automobilových jeřábů a tanků nebo sacího bagru. Pohotovost mají také drážní hasiči a pracovníci správy tratí, vyhlásilo ji i Ředitelství silnic a dálnic. Očekávají se zásadní problémy v dopravě.
V pohotovosti je i jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1, která podle svého mluvčího Davida Šimoníka z pověření městské části zajistí úklid všech objektů, jako jsou restaurační zahrádky z vltavských náplavek.
Na jižní Moravě se mimo jiné vinaři už od středy snaží kvůli předpovědi zrychlit sklizeň hroznů. Po vydatných deštích totiž můžou začít bobule praskat a hnít.
Nechodit do lesa či parku
„Občanům výrazně doporučujeme, aby od pátku 13. 9. od 18 hodin omezili, nejlépe vůbec nevstupovali do lesů a parků, protože hrozí pád stromů,“ varoval ministr životního prostředí Petr Hladík.
Počasí nepříznivě dopadá i na kulturní a sportovní akce, z nichž některých se měly zúčastnit tisíce až desetitisíce lidí.
Akcí pořadatelé kvůli počasí zrušili desítky až stovky, například:
- Znojemské historické vinobraní
- Veškeré akce na pražských náplavkách
- ČEZ Fest v Hodoníně
- Oslava 100 let fungování letiště v Brně-Medlánkách
- Běžecké závody RunTour na Brněnské přehradě
- Mládežnická mistrovství atletického svazu
- Táborské setkání (festival)
- 42. ročník Prostějovských hanáckých slavností
- Běžecký závod ŠumpeRun
Obchodní řetězce v Česku se připravují na zvýšenou poptávku po balených nápojích, trvanlivých potravinách nebo bateriích a powerbankách. Očekávají také, že si lidé budou doplňovat své lékárničky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a ustavily krizové štáby. Klientům v ohrožených místech doporučují pořízení fotodokumentace majetku.
Vydatně pršet má v Česku až do noci na pondělí. Podle odborníků by se za určitých okolností mohla opakovat situace s povodněmi v letech 1997 nebo 2002. Záchranné složky nicméně hlásí větší připravenost než v předchozích letech.
„Máme plně obsazená operační střediska, připravené speciální týmy a v pohotovosti i dobrovolné jednotky,“ řekl České televizi generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.