Výběr z médií: ztráta čichu během koronaviru, zavřené cirkusy, senioři umírali na jaře i kvůli izolaci
Ztráta čichu během koronaviru je dobrým znamením. Deník N píše, že se díky tomu často nemoc nerozšíří do plic. Pokud projde novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, některé cirkusy zavřou. Tématu se věnuje středeční Mf Dnes. Senioři během jarní vlny pandemie umírali více kvůli izolaci než na covid-19. Za úmrtí seniorů mohl podle Hospodářských novin zhoršený přístup ke zdravotní péči. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Hospodářské noviny
Senioři umírali více kvůli izolaci než na covid. To je titulek Hospodářských novin. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zemřelo v prvním pololetí v Česku nejméně osob za poslední tři roky. Prudce ale vzrostl počet zemřelých v domovech pro seniory a to absolutně i v poměru k celkovému počtu mrtvých. V ústavech zemřelo 5441 lidí, z toho 77 na problémy spojené s koronavirem.
Vnitřní aktivity budou omezeny na 10 lidí, venkovní na 20, uvedl Prymula. Výjimku dostanou divadla
Číst článek
Hospodářské noviny píšou o názoru odborníků, že za nárůst může kromě demografických příčin zhoršený přístup ke zdravotní péči, který způsobila izolace při pandemii. Experti, ministerstvo práce a sociálních věcí nebo například Asociace provozovatelů sociálních služeb se proto shodují, že ústavy by se měly uzavírat už jen výjimečně, aby se snížily negativní dopady izolace na zdraví a psychiku seniorů.
Mf Dnes
Pokud projde novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která od roku 2022 zakáže drezuru nově narozených zvířat v cirkusech, některé cirkusy zavřou. Informuje o tom Mf Dnes. Novela prošla Poslaneckou sněmovnou a bude ji projednávat Senát. Mnoho států drezuru divokých zvířat zakázalo, například v sousedním Slovensku platí zákaz vystupování se lvy, tygry nebo slony od loňského listopadu.
V současnosti v Česku platí zákaz vystupovat s vybranými druhy divokých zvířat narozených po roce 2004, například s žirafami, hrochy, primáty či nosorožci. Pokud by Senát schválil novelu zákona, v cirkusu nebou moct vystupovat žádná nově narozená divoká zvířata, vysvětluje Mf Dnes.
Deník N
Ztráta čichu bývá u covidu dobrá zpráva, píše Deník N. Typický příznak nemoci covid-19 podle lékařů mívají lidé s dobrou imunitou nebo malou dávkou viru. Koronavirus napadá zakončení čichového nervu, tam se drží a nerozšíří se do plic.
‚Připraveni udělat vše pro zvládnutí situace.‘ Covid-19 má podle komory téměř 1700 zdravotníků
Číst článek
Podle lékařů je ztráta čichu a chuti častější u mladších pacientů, píše Deník N. Podle lékaře Jana Plzáka, který se podílel na zařazení příznaku ztráty čichu a chuti mezi typické symptomy koronaviru, je tento příznak častější u lidí, kteří se setkali s menší virovou 'náloží', nebo jsou imunitně silnější a nemají jiné příznaky nemoci.
U většiny nemocných se čich a chuť vrací do 8, nejpozději do 14 dnů. U malého procenta pacientů může problém přetrvávat déle, řekl Deníku N přednosta otorinolaryngologické kliniky Nemocnice Pardubice Jan Vodička. Čeští lékaři nyní sbírají data o symptomu ztráty čichu a chuti koronaviru v Česku.
Právo
Medici se necítí připraveni na vstup do praxe, informuje deník Právo. Spolek Mladí lékaři se v dotazníkovém šetření ptal studentů čtvrtých až šestých ročníků všech osmi českých lékařských fakult. Průzkumu Medici 2020 taky ukázal, že desetina mediků neplánuje pracovat v českém zdravotnictví.
Největší obavy mají studenti lékařských fakult ze zvládnutí administrativy a práce s informačními systémy. 80 procent studentů 6. ročníku má pocit, že nemá dostatek zkušeností v práci se zdravotnickou dokumentací.