Lékaři sice po loňských protestech vydělávají více, ale pouze v osobním ohodnocení. Ministerstvo zdravotnictví prý neplní své závazky, chystají se proto znovu protestovat.
„Zdravotní pojišťovna má nejsilnější nástroj na to, aby lékaře motivovala k tomu, aby tuto službu poskytoval. Kraje takovou možnost neměly,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Dvořáček.
Zákon, který by odměny zdravotníků navázal na průměrnou mzdu, se podle odborářů s platností od příštího roku schválit nestihne. Ministerstvo zdravotnictví v návrhu podle nich neplní všechny sliby.
„Operace rodinných příslušníků je kontroverzní. Co se týká pana Bati, tak nás překvapilo, že přijel do Zlína, mohl si nechat operaci udělat v Americe,“ vzpomíná primář oční kliniky Stodůlka.
Koučka Klára Antonová Fischleinová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál uvádí, že ženy nechtějí mít děti později, ale často nemají vhodného partnera nebo kariérní zázemí.
Poradí mi umělá inteligence, co dělat, když mě třeba škrábe v krku nebo se objeví vyrážka? A je bezpečné spoléhat na chatboty, které se vydávají za lékaře?
Urolog vypracoval posudek, ve kterém dal za pravdu lékařům, že správně vyhodnotili snímky ze sona. Nikdy je ale neviděl, soudy přitom o jeho závěry opřely rozhodnutí. Znalec výtky odmítá.
Perry podle zjištění vyšetřovatelů podstupoval terapii ketaminem kvůli depresím, pitva ale v jeho krvi odhalila hladinu látky, která zhruba odpovídala jejímu použití k uvedení pacienta do narkózy.
Ve spletitém případu smrti kutnohorského léčitele Richarda Šiffera nechal soud vypracovat ústavní znalecký posudek. Ten ale zřejmě znalci vypracovali v rozporu se zákonem.
Soudní senát si vyžádal ústavní posudek z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle něj byly ženy trestně odpovědné. Jenže obhajoba přišla s tím, že práce znaleckého ústavu je v rozporu se zákonem.
Chronická pánevní trombóza postihuje žíly, které jsou v končetině nejvýše a vedou až do oblasti pánve. Ve vinohradské nemocnici v Praze se na zákroky, které tok krve obnovují, specializují.
„Jeden z pacientů mi popisoval, že není schopný dát prádlo do pračky bez toho, aniž by si přitom dával pauzy,“ popisuje long covid v rozhovoru pro iROZHLAS.cz britský lékař a vědec Luke Daines.
Desítky lidí měsíčně se v poslední době obracejí na lékaře z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny v motolské nemocnici kvůli poranění psem nebo jiným zvířetem v zahraničí.
Od července bude platit vládní vyhláška, která rozšiřuje pravomoci praktických lékařů. Změny by mohly pomoct třeba seniorům, kteří nežijí ve velkých městech.
Soudní senát vrchního soudu v čele s Jiřím Čurdou částku oproti městskému navýšil o 400 tisíc korun, protože původní částka podle něj nebyla přiměřená.
„Jsem v pracovní neschopnosti, většinu času musím trávit v horizontální pozici, v posteli,“ popsal serveru iROZHLAS.cz long covid devětadvacetiletý softwarový inženýr Petr Houška.
„Já jsem si tam uvědomil, že řada problémů, které řešíme tady, jsou absolutní nesmysly a malichernosti. Tam jsem skutečně viděl jádro naší práce, snažili jsme se zachránit lidi .“
„U zbývajících několika mála lékařů očekáváme stažení v pátek. Jednomu lékaři pak běží výpovědní lhůta ještě následující měsíc. Stahování výpovědí zaznamenáváme celý týden,“ uvedla mluvčí.
Novela, kterou Sněmovna schválila ve zrychleném režimu, má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa.
Sama nemocnice láká například i na to, že není velkou fakultní nemocnicí. Tím pádem se mladý lékař dřív dostane do praxe a k zákrokům, na které by musel ve velkých nemocnicích čekat.