‚Připraveni udělat vše pro zvládnutí situace.‘ Covid-19 má podle komory téměř 1700 zdravotníků
Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle dat zveřejněných na webu České lékařské komory už bezmála 1700, lékařů téměř 400, sester 700 a ostatních pracovníků 600. Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel vyzvali veřejnost, aby lidé dodržovali rozestupy, myli si ruce a nosili roušky.
Místo doktora se o alkoholiky stará sestra. ‚Máme obavu o jejich zdraví,‘ varuje ředitelka domova
Číst článek
Odbory také kritizují, že návrh úhradové vyhlášky, podle níž se budou rozdělovat peníze na zdravotní péči v roce 2021, nepočítá s navýšením odměn pro zdravotníky. Pokud učitelům mají platy růst o devět procent a zaměstnancům v sociálních službách o 10 procent, adekvátní by odborům přišel patnáctiprocentní růst.
„Zdravotníci dostali na jaře obrovské přísliby od pana premiéra,“ řekl Engel. Podle něj pracovali celé jaro naplno a teď se musí potýkat s další vlnou epidemie. Setkat s ministrem zdravotnictví kvůli platům se mají zítra odpoledne.
„Zdravotníci jsou připravení udělat všechno pro to, aby se situace zvládla. Dokonce neprotestují, že v případě kontaktu s nakaženým musí dál zůstat v práci a nenastupují karanténu jako ostatní občané,“ dodala Žitníková.
Odměny až 75 000
Za jarní měsíce ministerstvo zdravotnictví schválilo na odměny zdravotníků v nemocnicích 11,5 miliardy korun. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19.
Koronavirus se v Česku rychle šíří i mezi zdravotníky. Počet nakažených za měsíc stoupl o několik set
Číst článek
Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit. Zdravotníci mají dostat až 75 000 korun, nezdravotníci 30 000 korun.
Odměna bude podle ministerstva vyměřena na základě počtu odpracovaných hodin, týkat se bude jak lidí pracujících na hlavní pracovní poměr, tak pracujících na dohodu. Nárok mají i ti, kteří už ve zdravotnickém zařízení nepracují.
Nemocnice by měly podle odborů aktualizovat své pandemické plány, rozdělit provozy na infekční a neinfekční část a omezit stejně jako na jaře plánované neakutní operace, dlouhodobá vyšetření a další zbytnou péči. Odbory také varovaly před využíváním práce poučených laiků, o kterém mluvil i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Oslovit by se podle něj mohli dobrovolníci Českého červeného kříže.