Vypjatý výslech šéfa GIBS: přiznal styky s obviněnými v kauze Bereta, pak hrozil vyšetřováním

Kauza Bereta opět způsobila napětí uvnitř bezpečnostních složek. Po vyhroceném sporu o reorganizaci ho přinesl výslech ředitele policejní inspekce Michala Murína. Šéfinspektor během něj obvinil policisty, že se ho do případu snaží zatáhnout. Zároveň ale připustil styky s hlavními postavami kauzy úniků informací, detektivem Igorem Gáboríkem a žalobkyní Dagmar Máchovou.

PRAHA Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín | Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Michal Murín zároveň oznámil, že inspekce prověří úniky ze spisu kauzy od policie a ze státního zastupitelství.

Murín se s obviněným detektivem zná ještě z dob, kdy oba pracovali u policie. Přiznal ale, že se stýkali i po Gáboríkově odchodu. Vyšetřovatelům tvrdil, že se náhodně vídali poblíž někdejšího Murínova pracoviště na pražském Smíchově.

"Hovořili jsme na téma, jak se má, co dělá a že už není policistou. To jsem věděl. Kam chodí na fotbal a taková ta společenská témata," popsal u výslechu, s jehož obsahem se server iROZHLAS.cz seznámil.

Obvinění v kauze Bereta

Igor Gáborík - dříve policista, později bývalý detektiv. Podle obvinění využíval svoje kontakty u policie a státního zastupitelství, díky nimž uměl získat tajné informace z vyšetřování, s nimiž pak obchodoval.

Dagmar Máchová - zkušená žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze, odbornice na hospodářskou kriminalitu, u níž se sbíhaly ostře sledované kauzy jako opencard či vyšetřování údajné korupce v Nemocnici Na Homolce. Máchovou vyšetřovatelé viní, že Gáboríkovi za úplatu vynášela informace ze spisů svých kolegů.

Radek Holub - elitní důstojník někdejší protikorupční policie. Gáboríkovi údajně vynášel informace týkající se vyšetřování citlivých případů, například kauzy Nemocnice Na Homolce, na Gáboríkovo přání měl také vytvářet falešné usnesení o vyšetřování elitního pražského advokáta Karla Muzikáře.

Pavel Šíma - středočeský celník, jemuž podle detektivů Gáborík platil za vynášení citlivých informací z celní správy. Detektivové skupinu stíhají ze zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a přijetí úplatku.

Vysoce postavený policejní důstojník však také přiznal, že Gáborík za ním chodil cíleně. Asi třikrát dorazil přímo k němu domů. Murín policistům u výslechu řekl, že netuší, proč se za ním soukromý detektiv vypravil.

Hovory u vrátek

"Najednou se ukázal před vrátky. Bylo to jako náhodné setkání. Ptal se, jak se mám, jak mi roste tráva, kolik budu mít třešní. Nechápal jsem smysl a důvod jeho návštěv. Jelikož jsem slušně vychovaný, prohodil jsem s ním pár společenských témat," vykreslil Murín průběh schůzek.

Nakonec ale připustil, že s Gáboríkem bavil nejen o třešních. To když vyslýchající zajímalo, zda mu soukromý detektiv nabízel kryptovaný telefon znemožňující odposlouchávání hovorů. "Určitě nenabízel ani nezprostředkoval, ale je možné, že jsme se o tomto tématu bavili. Ale jen v obecné rovině, že tento telefon existuje. Bylo to při jednom z těch setkání," uvedl Murín.

S Máchovou podle svých slov původně komunikoval na profesionální, později ale také na osobní úrovni. "Nikdy jsme se nenavštěvovali, pouze jsme se bavili o pracovních věcech, ale později, jak jsem dělal vyšetřovatele, tak i o mimopracovních," tvrdil Murín.

Pro šéfa policejní inspekce, která má vyšetřovat trestné činy policistů, představují podobné kontakty nanejvýš citlivou záležitost. Gáboríka společně s Máchovou obvinil protimafiánský útvar Roberta Šlachty z vynášení informací zevnitř policie a zastupitelství. Krátce poté se rozjela takzvaná policejní reorganizace, která Šlachtův útvar spojila s protikorupčním. Vyšetřovatelé výbušného případu se kvůli tomu dočasně přesunuli pod protidrogovou centrálu.

Spor o osobní svazek

A právě s jejím šéfem Jakubem Frydrychem se Murín kvůli kauze Bereta střetl, jak popsal u výslechu. Vyšetřovatelé si totiž u inspekce chtěli pořídit kopie z důstojníkova osobního svazku, ale nepochodili. Podle Murína totiž nedostatečně vysvětlili, k čemu konkrétně informace potřebují, na což si stěžoval i Frydrychovi.

GIBS aktuálně

Aktuální situaci kolem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a možného konce jejího dosavadního šéfa Michala Murína můžete sledovat ZDE.

"Na to mi odpověděl, že kdyby mi takto konkrétně řekli, o co se zajímají, prozradili by mi taktiku vyšetřování a že policejní orgán na své žádosti trvá. V tu chvíli jsem získal pocit, že jsem osobou podezřelou a že mi není zřejmé, jak průběhem mého služebního působení mohou být osoby usvědčovány z trestné činnosti. Za dalších několik dní přijel pan Frydrych s dalšími příslušníky protidrogové centrály a předložili mi žádost, o které jsem již hovořil. Já jsem jim předal v písemné podobě moje stanovisko, kde jsem nahlédnutí a pořízení kopií odmítl. Součástí byl zúžený profesní životopis s popisem, kdy a kde jsem sloužil," vypověděl šéf inspekce.

Výslech evidentně provázela dusná atmosféra, která vygradovala v samotném závěru, kdy Murín vyšetřovatele nařkl, že se ho za každou cenu snaží do ostře sledovaného případu namočit.

"Přestože jsem odpověděl na všechny otázky policejního orgánu, tak k některým mám hrubé výhrady. Přestože jsem vyslýchán jako svědek, tak na základě některých otázek nabývám dojmu, že jsem osobou prověřovanou a současně podezřelou, že jsem se podílel na páchání trestné činnosti společně s obviněnými. Proti tomu se důrazně ohrazuji," nechal zaprotokolovat.

Vše nechám vyšetřit

Vyšetřovatele také obvinil ze setrvalých úniků. Murína totiž rozlítilo, že při jeho příchodu do budovy Národní protidrogové centrály na něj čekal redaktor České televize, která následně o výslechu a jeho vztahu ke Gáboríkovi informovala. Šéfinspektor do protokolu nadiktoval, že vše nechá vyšetřit.

„Najednou se ukázal před vrátky. Bylo to jako náhodné setkání. Ptal se, jak se mám, jak mi roste tráva, kolik budu mít třešní. Nechápal jsem smysl a důvod jeho návštěv. Jelikož jsem slušně vychovaný, prohodil jsem s ním pár společenských témat.“

Ředitel policejní inspekce Michal Murín popisuje u výslechu schůzky s detektivem Igorem Gáboríkem

"Po návratu do své kanceláře o této situaci sepíšu úřední záznam, který poskytnu příslušným zpracovatelům GIBS jako policejnímu orgánu, aby provedl šetření úniku informací z vámi vedeného trestního spisu," předeslal.

Server iROZHLAS.cz se na okolnosti sporu týkajícího se úniku informací chtěl osobně zeptat, Murín ale odmítl. "Požadavku o sjednání schůzky v současné době nelze vzhledem k vytíženosti pana ředitele vyhovět," odpověděla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která kauzu Bereta dozoruje, však informace od policie ani ze zastupitelství neunikly.

Bradáčová: Žádné úniky od policie

"Věc byla prověřena kontrolním orgánem Národní protidrogové centrály a bylo zjištěno, že informace byly vnějšímu subjektu poskytnuty nikoli orgány činnými v trestním řízení. Tato informace, která vylučuje podezření z trestného činu, je známá i JUDr. Murínovi, řediteli GIBS," napsala serveru iROZHLAS.cz.

Inspekce odmítá vlastní vyšetřování úniků komentovat, nechce ho ani potvrdit. "Obecně stále platí, že k žádným probíhajícím trestním řízením generální inspekce informace ani komentáře neposkytuje," reagovala Sandorová.

Lenka Bradáčová a Robert Pelikán | Foto: Marián Vojtek

O případu se odmítl bavit i ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych. "Trestní řízení vedené naším útvarem je ve fázi, která je neveřejná. V trestní věci Bereta si komunikaci s médii vymínilo dozorující VSZ Praha, proto vaše otázka zůstane z naší strany bez odpovědi i komentáře," reagoval. Na dotaz ohledně styků se šéfem inspekce nereagoval ani sám Gáborík.

Společně s ním a Máchovou stíhají policisté i důstojníka někdejší protikorupční policie Radka Holuba a celníka Pavla Šímu. Gáborík podle obvinění od zbylých tří nakupoval informace z vyšetřování a ty dál předával svým klientům v rámci poskytování detektivních služeb. Ty měli využívat známí advokáti, velké firmy, ale například také lobbista Ivo Rittig či - kvůli korupci stíhaný - exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.

Právě z kauzy Nemocnice Na Homolce měla skupina informace vynášet, stejně tak například v případě sporu pražského dopravního podniku a společnosti Rencar.



Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme