Vyšší důchody i minimální mzda. Nová koalice představila svůj program
Zástupci ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL představili konečný text koaliční smlouvy. Vznikající koalice slibuje například zvýšení důchodů a minimální mzdy, zrušení poplatků u lékaře nebo zavedení další sazby DPH. Strany teď čeká jednání o rozdělení ministerských křesel.
Po jednání předseda ČSSD Bohuslav Sobotka shrnul hlavní změny a priority nové koalice do čtyř okruhů. Prvním je změna hospodářské politiky státu.
„My jsme byli svědkem toho, že v minulých letech jsme tady měli hospodářskou politiku. Možná to ani žádná hospodářská politika nebyla,“ řekl Bohuslav Sobotka a doplnil:
O koaličním programu mluvil na Radiožurnálu poslanec ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek
„Byla to politika vlády zaměřená pouze na plošné škrty, na zvyšování nepřímých daní, na sledování pouze jediného parametru, a tím byl deficit státního rozpočtu. My bychom rádi změnili hospodářskou politiku, orientovali ji znovu na životní úroveň, na pracovní místa, na podporu hospodářského růstu.“
Druhým krokem je změna chování vlády. Třetí oblastí změn je snaha koalice napravit podle ní necitlivá předchozí vládní opatření. Vznikající trojkoalice chce zrušit většinu poplatků ve zdravotnictví, omezit lichvu a moc exekutorů nebo prosadit zákon o sociálním bydlení.
Podle posledního bodu programu chce nová koalice změnit způsob hospodaření státu. Chce transparentní účty celého veřejného sektoru a veřejné správy a zavést její elektronizaci.
Česko má být potravinově soběstačné
V příštím roce nebude koalice měnit daně, od roku 2015 plánuje snížit DPH na léky, knihy, dětskou výživu a pleny. K dodržení nejvýše tříprocentního deficitu veřejných financí má vést lepší výběr daní i hledání úspor ve státní správě.
ČSSD, ANO a KDU-ČSL chtějí také dosáhnout potravinové soběstačnosti České republiky v základních komoditách a zavést přísná pravidla pro obchodní řetězce.
Ve smlouvě také mělo být, doslova, omezení koncentrace příliš velkého podílu na mediálním trhnu v jedněch rukou po vzoru vyspělých zemí, formulace se nakonec zmírnila. Původně se spekulovalo o tom, jestli takové opatření nesouvisí s faktem, že Babišově společnosti patří jeden z největších mediálních domů v Česku, strany to ale odmítly.
Podle Bohuslava Sobotky není třeba pravidla pro podíl některých médií na trhu zavádět, protože už existují, je nutné je jen zpřesnit. Že by to bylo namířené proti němu, odmítá i sám Andrej Babiš.
Poslanec a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který patří k Sobotkovým oponentům ve straně, nechtěl zatím koaliční smlouvu hodnotit, protože ji podrobně nečetl, podle něj má ale koaliční projekt jeho podporu.
„Máme jen o tři poslance víc než hnutí ANO, čili úměrně tomu asi bude vypadat ten koaliční kompromis. Bude to kompromis, ale já věřím, že dobrý kompromis pro Českou republiku. Že nová vláda bude vládou, která podpoří hospodářský růst země. Tomu já tleskám a říkám, že to je správná cesta,“ řekl Hašek.
Na řadě je dělení ministerských křesel
Příští týden se začne jednat o konkrétním složení vlády. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek je na návštěvě v USA. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes ale řekl, že dvě ministerská křesla jsou pro KDU-ČSL málo.
Bohuslav Sobotka reagoval poměrně důrazně. „Platí, že vyjednáváme o koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Já nemám důvod to přehodnocovat, nicméně některé výroky pana Bělobrádka pokládám za alarmující. A myslím si, že pokud by KDU-ČSL tímto směrem postupovala, tak by to jednání mohlo určitým způsobem zkomplikovat,“ prohlásil.
Svého nepřítomného šéfa se zastal místopředseda lidovců Marin Jurečka. „Bylo by dobré teď ty dva dny počkat, až se páni předsedové sejdou, aby si tam ty věci mezi sebou vysvětlili. Zbytečně bychom rozdmýchávali nějaké spekulace a nebylo by to k užitku žádné ze tří stran.“