Výzva vědců proti xenofobii prohlubuje příkop mezi 'elitami' a společností, tvrdí Ovčáček
Výzva stovek českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům podle Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta republiky Miloše Zemana, prohlubuje příkop mezi českou společností a takzvanými elitami. Svůj osobní názor na text, který dosud podepsalo přes 1300 osobností, vyjádřil na své dnešní tiskové konferenci.
„Dovolím si se svolením pana prezidenta v této věci sdělit svůj osobní názor. Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností,“ řekl mluvčí Hradu na adresu vědců.
Nejlepší odpovědí na petici je podle něj parafráze jejího obsahu. „Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení,“ prohlásil Ovčáček.
Ve výzvě nazvané Vědci proti strachu a lhostejnosti se stovky vědců, univerzitních profesorů i vysokoškolských pracovníků ohradily proti údajnému nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Aktivní extremistické skupiny podle nich nemají dostatečnou protiváhu.
Výzva politikům i médiím
Osobnosti podepsané pod peticí žádají společnost i o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat.
Politiky zas aby při přijímání uprchlíků nezohledňovali vrtkavé nálady veřejného mínění, ale skutečné možnosti. Varují před zneužíváním cizího neštěstí k hromadění levných politických bodů. Vědci také apelovali na média. Vyzvali je, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku.
Výzvu podpořili například ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší, biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová nebo teolog Tomáš Halík.
Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že proti přijímání uprchlíků z jihu je víc než 70 procent obyvatel Česka. Akademici za důvod považují ve velké míře strach z neznámého.