Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Za korupci až 15 let vězení, plánuje podle MfD ministr vnitra Langer

Uplácení by se v budoucnu mohlo trestat přísněji než dnes. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, ministr vnitra Ivan Langer vypracoval materiál o boji proti korupci, který chce vládě předložit příští týden. Zato šéf resortu pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce utlumit půjčky mladým lidem na byty, informuje Právo. Lidové noviny píší o tom, že ministerstvo školství bude muset kvůli dětem běženců změnit školský zákon. Tvrdé konkurence mezi autobusovými dopravci si všímají Lidové a Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Majetková přiznání pro odsouzené za hospodářskou kriminalitu nebo vytvoření "černé listiny" hříšníků, kteří by už nedostali šanci při zadávání veřejných zakázek - i takové návrhy bude podle Mladé fronty Dnes obsahovat materiál o boji proti korupci, který chce už příští týden předložit vládě ministr vnitra Ivan Langer. Návrhy konzultuje s nevládní organizací Transparency International. Černá listina, která by omezovala přístup k veřejným výběrovým řízením, by se podle ministra týkala lidí, kteří byli odsouzeni za korupci. Mohly by se ale na ní ocitnout i firmy.

Ministr Langer deníku potvrdil, že součástí jeho "balíčku" návrhů má být výrazné zvýšení hranice trestů za korupci - z osmi až na patnáct let vězení. Podle Davida Ondračky z Transparency International ale není tak důležité zvyšovat trestní sazby jako to, aby za prokázanou korupci u soudu padaly vždy nepodmíněné tresty. Do hry by se také znovu mohla dostat majetková přiznání. Ovšem ve výrazně jiné podobě, než když je jako plošná od určité výše majetku prosazovali komunisté a někteří sociální demokraté. "Majetková přiznání by se týkala lidí, kteří byli odsouzeni za závažnou hospodářskou kriminalitu, nejen za korupci," vysvětlil Mladé frontě Dnes ministr vnitra Langer.

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce postupně utlumit zvýhodněné státní půjčky na bydlení lidem do 36 let, řekl to deníku Právo. Dnes mohou mladí získat až třísettisícovou půjčku na výstavbu domu nebo koupi bytu a až 150 tisíc korun na jejich modernizaci s úrokem jen dvě procenta ročně. Úvěry zavedla vláda Jiřího Paroubka a podpořily je všechny parlamentní strany s výjimkou ODS.

Podle Gandaloviče tyto půjčky představují produkt, který patří minulosti. Za lepší nástroje než státní půjčky považuje ministr hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Mladým lidem podle něj nejlépe pomůže deregulace nájemného. "Tím pádem na té části trhu, která je v současné době volná, ty nájmy klesnou," řekl Gandalovič deníku Právo.

Lidové noviny píšou, že na českých základních školách studují i děti, které "papírově" neexistují. Jde o děti běženců, kteří na našem území nejsou legálně. Takoví žáci nemají pojištění a podle školského zákona ani právo na vzdělání. Většina škol proto děti imigrantů odmítá. Někteří ředitelé škol je ale naopak přijímají. Věří, že mezinárodní smlouvy mají větší význam než školský zákon.

S tím souhlasí i odborníci. Podle Pavly Burdové-Hradečné z Poradny pro uprchlíky patří právo na vzdělání mezi základní lidská práva a vyplývá z Úmluvy o právech dítěte a dalších dokumentů. Resort školství se bude vzděláním dětí běženců zabývat v následujících týdnech. "Legislativci začnou pracovat novele školského zákona," řekl LN Ondřej Gabriel z ministerstva.

Tvrdá konkurence mezi dopravci se ze vzduchu přenesla i na dálnice a silnice v Česku. Tuzemské autobusové firmy začaly po vzoru aerolinií nabízet jízdenky z Prahy do řady evropských měst za stokorunu - píšou to Hospodářské noviny a Lidové noviny. Podle nich jsou součástí konkurenčního boje firem vedle předhánění se ve slevách také vzájemná obvinění z neserióznosti nabídek.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme