Založila první klubovou pivnici. Teď ji žádostmi o pomoc bombardují lidé z celého Česka

Party přátel, ale i podnikatelé, kteří chtějí vyzrát na elektronickou evidenci tržeb (EET) i blížící se zákaz kouření. Ti všichni v uplynulých dnech zavalili Dagmar Krylovou žádostmi o pomoc. Důvod? Na zájmové spolky se vládní novinky nevztahují, a tak na řadě míst Česka nahrazují klasické hospody, jak upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu. A Krylová s nimi má - coby předsedkyně Klubu labužnických pohodářů - velké zkušenosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dagmar Krylová, předsedkyně Klubu labužnických pohodářů

Dagmar Krylová, předsedkyně Klubu labužnických pohodářů | Foto: Dagmar Krylová

„Jsme parta rybářů v jedné malé vesničce na Domažlicku. Od obecního úřadu jsme si pronajali rybníček a postavili jsme si u něho rybářskou boudu na posezení, kterou jsme předali do majetku obce,“ napsali Dagmar Krylové z Klubu labužnických pohodářů členové „Spolku rybářů u sumce“ z Domažlicka.

Klubové pivnice nahrazují klasické hospody. Vyhnou se EET i zákazu kouření

Číst článek

První klubovou pivnici na bázi spolku Krylová založila před 11 lety, nyní se na ni obracejí s žádostmi o pomoc hospodští a nadšenci z celého Česka, a to hlavně kvůli zavedení EET i zákazu kouření. Rybářům z Domažlicka v dubnu začíná sezóna, pravidelně pořádají závody a nedělní „chytání“. Teď se ale obávají možných postihů od finančních úřadů.

„Každý dal 50 korun a mohl si chytit jednoho kapra. V boudě přitom bylo k dispozici pivo, limonáda, čaj, kafe ale i nějaké štamprdle. Celkový roční obrat byl asi 30 tisíc. Peníze se použily na zaplacení nájmu, energií a hlavně dalších ryb. Neradi bychom s naším rybníkem skončili, ale nějaké postihy také platit nechceme a ani na to nemáme,“ vysvětlili, proč se obracejí s prosbou o radu, jak založit zájmový klub.

Cesta pro nepoctivce, jak se vyhnout EET

V posledních měsících se na Krylovou obrací hospodští stále častěji. Ne vždy však - jak sama říká - s čistými úmysly. Naposledy to byl například živnostník z jižních Čech, který provozuje hospodu, ale tržby neeviduje. Určena prý byla nikoliv k výdělku, ale k setkávání přátel. Rád by ji proto „zlegalizoval“.

Dagmar Krylová, předsedkyně Klubu labužnických pohodářů | Foto: Dagmar Krylová

„Scházíme se tam jen my, co se známe, a pijeme pivo. Někdo i pokuřuje. Na dveřích máme kouli a třepeme se, aby nás někdo neudal. Máte nějakou radu, kde začít a jak postupovat?“ tázal se.

Jiný je případ středočeského podnikatele, který provozuje několik barů a rád by se vyhnul povinnosti evidovat tržby i zakázu kouření.

„EET považuji za velmi hrubé narušení svobodného podnikání, je to jeden z kroků k likvidaci drobných podnikatelů a živnostníků. S EET přibyla administrativa, samotná kasa zatěžuje obsluhu časově, podnikatele pak časově a finančně,“ popsal muž z Benešovska Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Kvůli obavám z možného postihu ze strany finančních úřadů trval na anonymitě. Redakce jej zná.

"Klubovny" po celém Česku

Pivo bez účtenky se čepuje v desítkách malých „hospod“ po celém Česku. Fungují na bázi spolků s členskými příspěvky i klubovými kartami a od návštěvníků vyžadují registraci. Jen v rámci Klubu labužnických pohodářů jich funguje 62 a sdružují více než 7000 lidí. Obdobné klubovny jsou třeba v Třebíči, Rejčkově, Sušici, Chomutově nebo Ostravě. Například ta ve Světlé nad Sázavou funguje už čtvrtým rokem.

„Dříve tu byla hospoda, ale nešlo to, tak jsme z toho udělali klub. Na kšeft to ale není. Jsme spolek šipkařů, takže se scházíme hlavně kvůli šipkám. Jezdíme i různě po turnajích. Stálých členů je kolem dvaceti, platíme členské příspěvky. Skládáme se na nájem nebo na to, když jsou potřeba nějaké opravy,“ popsal Tomáš Adamec z klubovny Pohoda na Vysočině.

„ V poslední době dochází k čím dál hlubšímu zasahování do činnosti drobných podnikatelů a živnostníků, které vede k omezování jejich činnosti, nárůstu administrativy, všemožným nařízením, zákazům, příkazům a omezováním. Zákaz kouření vnímám jako hrubé porušení osobní svobody, proto uvažuji o 'překlopení' provozovny na klub, který nebude zatěžován populistickými zákazy.
Provozovatel barů z Benešovska “

Hrozí sankce

Klubové pivnice provozované spolky nepodléhají EET jen v případě, že za rok jejich příjmy nepřesáhnout 175 tisíc korun. Zda se ale skutečně jedná o nepodnikatelské subjekty, bude záviset na posouzení finančních úřadů.

„V případě klubů provozujících hostinskou a související činnost, aniž by vystupovaly jako standardní restaurační zařízení, je možné vyhodnotit povinnost evidovat tržby až v konkrétním případě a s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ uvedla mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Založení spolku vyžaduje vypracování stanov a registraci u rejstříkových soudů. Pouhé přejmenování hospody či restaurace na spolek nestačí. Za to navíc mohou podnikatelům ze strany finančních úřadů hrozit postihy. „Pokud by i nadále v této restauraci podnikal, mohla by mu hrozit sankce za vyhýbání se veřejnoprávním povinnostem podnikatelů a sankce za porušení povinností evidovat tržby nevyjímaje,“ doplnila Petlachová.

Povinnosti evidovat tržby online se restaurací, hospod i hoteliérů týká od loňského prosince. Jde o klíčový nástroj ministerstva financí v čele s Andrejem Babišem z hnutí ANO pro boj s daňovými úniky. Nově podléhá od března EET také až čtvrt milionu obchodníků.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme