Založila první klubovou pivnici. Teď ji žádostmi o pomoc bombardují lidé z celého Česka
Party přátel, ale i podnikatelé, kteří chtějí vyzrát na elektronickou evidenci tržeb (EET) i blížící se zákaz kouření. Ti všichni v uplynulých dnech zavalili Dagmar Krylovou žádostmi o pomoc. Důvod? Na zájmové spolky se vládní novinky nevztahují, a tak na řadě míst Česka nahrazují klasické hospody, jak upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu. A Krylová s nimi má - coby předsedkyně Klubu labužnických pohodářů - velké zkušenosti.
„Jsme parta rybářů v jedné malé vesničce na Domažlicku. Od obecního úřadu jsme si pronajali rybníček a postavili jsme si u něho rybářskou boudu na posezení, kterou jsme předali do majetku obce,“ napsali Dagmar Krylové z Klubu labužnických pohodářů členové „Spolku rybářů u sumce“ z Domažlicka.
Klubové pivnice nahrazují klasické hospody. Vyhnou se EET i zákazu kouření
Číst článek
První klubovou pivnici na bázi spolku Krylová založila před 11 lety, nyní se na ni obracejí s žádostmi o pomoc hospodští a nadšenci z celého Česka, a to hlavně kvůli zavedení EET i zákazu kouření. Rybářům z Domažlicka v dubnu začíná sezóna, pravidelně pořádají závody a nedělní „chytání“. Teď se ale obávají možných postihů od finančních úřadů.
„Každý dal 50 korun a mohl si chytit jednoho kapra. V boudě přitom bylo k dispozici pivo, limonáda, čaj, kafe ale i nějaké štamprdle. Celkový roční obrat byl asi 30 tisíc. Peníze se použily na zaplacení nájmu, energií a hlavně dalších ryb. Neradi bychom s naším rybníkem skončili, ale nějaké postihy také platit nechceme a ani na to nemáme,“ vysvětlili, proč se obracejí s prosbou o radu, jak založit zájmový klub.
Cesta pro nepoctivce, jak se vyhnout EET
V posledních měsících se na Krylovou obrací hospodští stále častěji. Ne vždy však - jak sama říká - s čistými úmysly. Naposledy to byl například živnostník z jižních Čech, který provozuje hospodu, ale tržby neeviduje. Určena prý byla nikoliv k výdělku, ale k setkávání přátel. Rád by ji proto „zlegalizoval“.
„Scházíme se tam jen my, co se známe, a pijeme pivo. Někdo i pokuřuje. Na dveřích máme kouli a třepeme se, aby nás někdo neudal. Máte nějakou radu, kde začít a jak postupovat?“ tázal se.
Jiný je případ středočeského podnikatele, který provozuje několik barů a rád by se vyhnul povinnosti evidovat tržby i zakázu kouření.
„EET považuji za velmi hrubé narušení svobodného podnikání, je to jeden z kroků k likvidaci drobných podnikatelů a živnostníků. S EET přibyla administrativa, samotná kasa zatěžuje obsluhu časově, podnikatele pak časově a finančně,“ popsal muž z Benešovska Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Kvůli obavám z možného postihu ze strany finančních úřadů trval na anonymitě. Redakce jej zná.
"Klubovny" po celém Česku
Pivo bez účtenky se čepuje v desítkách malých „hospod“ po celém Česku. Fungují na bázi spolků s členskými příspěvky i klubovými kartami a od návštěvníků vyžadují registraci. Jen v rámci Klubu labužnických pohodářů jich funguje 62 a sdružují více než 7000 lidí. Obdobné klubovny jsou třeba v Třebíči, Rejčkově, Sušici, Chomutově nebo Ostravě. Například ta ve Světlé nad Sázavou funguje už čtvrtým rokem.
„Dříve tu byla hospoda, ale nešlo to, tak jsme z toho udělali klub. Na kšeft to ale není. Jsme spolek šipkařů, takže se scházíme hlavně kvůli šipkám. Jezdíme i různě po turnajích. Stálých členů je kolem dvaceti, platíme členské příspěvky. Skládáme se na nájem nebo na to, když jsou potřeba nějaké opravy,“ popsal Tomáš Adamec z klubovny Pohoda na Vysočině.
Hrozí sankce
Klubové pivnice provozované spolky nepodléhají EET jen v případě, že za rok jejich příjmy nepřesáhnout 175 tisíc korun. Zda se ale skutečně jedná o nepodnikatelské subjekty, bude záviset na posouzení finančních úřadů.
„V případě klubů provozujících hostinskou a související činnost, aniž by vystupovaly jako standardní restaurační zařízení, je možné vyhodnotit povinnost evidovat tržby až v konkrétním případě a s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ uvedla mluvčí finanční správy Petra Petlachová.
Založení spolku vyžaduje vypracování stanov a registraci u rejstříkových soudů. Pouhé přejmenování hospody či restaurace na spolek nestačí. Za to navíc mohou podnikatelům ze strany finančních úřadů hrozit postihy. „Pokud by i nadále v této restauraci podnikal, mohla by mu hrozit sankce za vyhýbání se veřejnoprávním povinnostem podnikatelů a sankce za porušení povinností evidovat tržby nevyjímaje,“ doplnila Petlachová.
Povinnosti evidovat tržby online se restaurací, hospod i hoteliérů týká od loňského prosince. Jde o klíčový nástroj ministerstva financí v čele s Andrejem Babišem z hnutí ANO pro boj s daňovými úniky. Nově podléhá od března EET také až čtvrt milionu obchodníků.