Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Zásluhy Václava Havla ocení zvláštní zákon. Přijali ho i senátoři

Zásluhy prezidenta Václava Havla o svobodu a demokracii ocení zvláštní zákon. Po poslancích ho přijali také senátoři a teď zamíří k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Zdroj: Reuters

Zvláštní zákon, který obsahuje pouze jedinou větu: 'Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii', podpořilo 52 z 59 přítomných senátorů.

Proti byl jediný senátor, a to komunista Václav Homolka. Jeho kolegyně Marta Bajerová nehlasovala, stejně jako pět dalších zákonodárců, například lidovec Petr Pithart nebo sociální demokrat Jiří Dientsbier. Podle nich má o zásluhách státníka rozhodnout historie, nikoli zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) ve Stalo se dnes Radiožurnálu

„To je taková česká zvláštnost - je to už čtvrtý zákon, který konstatuje, že se někdo zasloužil těmi či oněmi slovy. Já především říkám, že to není zákon a že zákonodárci by vůbec neměli hodnotit minulost, vynášet nějaké soudy, ať už pozitivní, nebo negativní. To mně na tom vadilo, nikoliv ta slova toho, co bylo schváleno,“ vysvětlil Pithart svůj postoj.

Stejného názoru je i Dientsbier. „Na jedné straně souhlasím s tím, že Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii v naší zemi, dokonce si myslím, že tato věta plně nevystihuje jeho zásluhy, osobnost a to, co v životě dokázal. Na druhé straně souhlasím s tím, že historie ani úloha osobnosti v historii se nemá hodnotit zákonem. Z tohoto důvodu mi bylo zatěžko hlasovat pro zákon, tak jsem se radši vypnul,“ řekl.

Takové zdůvodnění odmítl senátor z klubu TOP 09 a Starostů Jaromír Štětina. „Václav Havel byl skutečně veliký státník. Dneska jsem říkal, že byl velký muž i přesto, že dělal velké chyby. Velcí muži velké chyby dělají. Myslím si, že není pravda, že jsme tady tesali nějaký pomník. My jsme jenom vyjadřovali svůj názor a říkali jsme pravdu - Václav Havel se zasloužil o naší svobodu a demokracii,“ namítl Štětina.

Jednoznačně pro návrh byl místopředseda senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka: „Vnímám všechno, co prezident Havel a tehdy člen disentu prokázal právě pro svobodu a demokracii v Československu a následně České republice. Nedávno jsme měli opravdu stání pohřeb a mě fascinovali někteří vysocí ústavní činitelé, bývalí komunisté, kteří se hrdě hlásili ve svých větách k odkazu a k myšlenkám Václava Havla. Větší křivárnu jsme už dlouho neslyšel.“

Poslanci zákon schválili na začátku února. Pro vládní předlohu zvedli ruku poslanci ze všech parlamentních stran kromě komunistů.

Podobně stát za 1. republiky ocenil prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, později pak parlament vyzdvihl Edvarda Beneše. Za zásluhy o vznik společného státu Čechů a Slováků ocenilo federální shromáždění zákonem Milana Rastislava Štefánika.

Václav Havel zemřel v prosinci ve věku 75 let.

Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme