Po odjezdu v roce 1979 Daňu Horákovou obvinění ze spolupráce s StB dále pronásledovalo i v Západním Německu, a to o desítky let později, když měla nastoupit na pozici ministryně kultury.
Prezident Miloš Zeman pronesl svůj poslední vánoční projev. Poslechněte si ho spolu s projevy všech československých a českých prezidentů od dob T. G. Masaryka.
Ve filmu má Havel nepřetržitou „imidž ťunti“ a zdá se, že i k prezidentství ho dostrkalo okolí. Po hodině a půl uculování najednou stojí na balkóně a kyne davům.
Francie si v neděli vybere nového prezidenta. Otevírají se volební místnosti i ambasády po celém světě, kterých má Francie pře sto padesát. Kromě nich má ale také instituty. Jeden je i v Praze.
Bývalý prezident Václav Havel má svůj zvon - na jeho počest ho v pátek odlili v rakouském Innsbrucku. Tedy ve městě, kde ho před 18 lety operovali a zachránili mu tak život. Na výrobu zvonu přispěli i samotní Rakušané. Ve veřejné sbírce se vybral skoro milion korun. Odlévání zvonu měla na starosti rakouská rodinná firma s několikasetletou tradicí.
V Praze pokřtili knihu Náš Václav Havel, složenou z rozhovorů, které se známými osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Zachycené rozmluvy se týkaly především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí.
Ukrajinský Kyjev má od pátku ulici Václava Havla. Podle listu Ukrajinska pravda to odhlasovali zastupitelé ukrajinské metropole. Jméno bývalého československého a českého prezidenta, disidenta a dramatika ponese současný Bulvár Ivana Lepse, pojmenovaný po bolševickém revolucionáři a odboráři lotyšského původu. Akci iniciovali obyvatelé Kyjeva, kteří loni v prosinci sepsali petici.
V Praze v sobotu začíná dvacátý ročník konference Forum 2000. Její účastníci se až do středy budou věnovat hledání nových vůdčích osobností v demokraciích a mezináboženskému dialogu. Forum si zároveň připomene svého zakladatele Václava Havla.
Přesně v den nedožitých 80. narozenin Václava Havla se znovuobjevila jeho úvaha na téma Evropské unie a společných hodnot. Připomněl ji skladatel a přítel bývalého prezidenta Michael Kocáb. "Na text jsem si vzpomněl, vyšantročil ho a předkládám vám ho k zamyšlení," píše bývalý ministr pro lidská práva.
Do Izraele míří kondolence z celého světa. Bývalý prezident Šimon Peres zemřel ve středu ráno ve věku 93 let. Nositel Nobelovy ceny míru navštívil v minulosti několikrát také Českou republiku. „Peresovi bylo 85 let a po státní večeři šel do jednoho z pražských klubů, kde dokonce tancoval,“ vzpomíná na významného politika bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.
V pražském parku u Evropské ulice na cestě z letiště k Pražskému hradu se dnes objevil billboard s dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nese v češtině a angličtině nápis: "Tady jsou doma tito pánové".
Přátelé a příznivci bývalého prezidenta Václava Havla si dnes připomněli čtyři roky od jeho úmrtí. Účastnili se pochodu na Pražský hrad nebo zádušní mše v pražském kostele svaté Anny, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. V Hrádečku, před chalupou, v níž Václav Havel zemřel, zapalovali lidé od rána svíčky a pokládali květiny.
Pokud dnes potkáte nápadně mnoho lidí s vyhrnutými nohavicemi, nedivte se. Je to záměr. Tímto gestem si totiž lidé už tradičně připomínají prvního polistopadového prezidenta Československa Václava Havla. Zemřel před čtyřmi lety, 18. prosince 2011, ve věku 75 let. Státního pohřbu v katedrále svatého Víta se účastnilo 16 hlav států.
Na roli vzdělávání v posilování a šíření demokracie je zaměřený letošní, 19. ročník konference Forum 2000, která byla slavnostně zahájena v Praze. Tradičním tématem konference, u jejíhož zrodu stál někdejší disident a prezident Václav Havel, jsou lidská práva.
Izraelskou Haifu bude od konce června zdobit náměstí Václava Havla. V září by se zase mohla objevit lavička s jeho jménem na univerzitě v Tel Avivu. Po bývalém československém a českém prezidentovi by do konce roku mohla být také pojmenována ulice v Jeruzalémě. Českému rozhlasu to potvrdil český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz.
Irský parlament se brzy stane třetím zákonodárným sborem na světě, který se bude moct pochlubit bustou Václava Havla. Zesnulý český prezident přitom bude vůbec první neirskou osobností, které se této pocty dostane. Jde o nápad programu Art for Amnesty, který taky bustu zaplatil. Čeští krajané a naše ambasáda se ale rozhodli, že v Dublinu uspořádají benefiční akci a pokusí se veškeré náklady pokrýt.
Kapely z Česka, Slovenska, Kuby a Ruska v pondělí večer v Praze protestovaly hudbou proti porušování lidských práv. V den pětadvacátého výročí zvolení Václava Havla prezidentem Československa upozornily na to, že v řadě zemí světa je potlačována občanská svoboda.
V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Dnešní slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.
Výjimečná pocta, mimořádné ocenění, tak označují američtí politici i experti dnešní odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu. Renomé, které disident, spisovatel a prezident České republice ve Spojených státech vydobyl, by ale nemuselo vydržet. Mnozí ve Spojených státech jsou znepokojeni odklon současné vlády od myšlenek, které byly Václavu Havlovi vlastní.
Další pohled na dramatika, disidenta a prvního polistopadového prezidenta Československa nabízí dokumentární film Život podle Václava Havla. Večer má slavnostní premiéru v pražském kině Lucerna.
Čeští a slovenští politici se sešli v budově bývalého Federálního shromáždění v Praze, aby si připomněli výročí sametové revoluce. Hodnotí také posledních 25 let, které po ní následovaly.
Noví náměstci primátora Ústí nad Labem nechali ze zdí svých kanceláří sundat portrét prezidenta Miloše Zemana. V následujících dnech ho zamýšlejí nahradit fotografií někdejšího prezidenta Václava Havla. Chtějí tím dát najevo nespokojenost se současnými výroky či kroky Miloše Zeman. Ten řekl, že mu výměna portrétů nevadí.
Jak by vypadal hraný životopisný film o Václavu Havlovi? A kdo by ho mohl natočit? I takové otázky zaznívají na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, a to v souvislosti s promítáním životopisného filmu o jiném odpůrci komunistického režimu, který se stal prezidentem – o Lechu Walesovi.
Karlovy Vary začaly shánět peníze na vybudování tzv. Havlova místa. To má připomenout českého dramatika, politika a bývalého prezidenta. Zástupci radnice zahájili veřejnou sbírku a vyhodnotit ji chtějí do dvou měsíců. Havlovo místo by v lázeňské metropoli mohlo vzniknout ještě letos.